Büzülme yoluyla SP_h(2|1) kuantum süper grubu
The quantum supergroup SP_h(2|1) via a contraction
  1. Tez No: 638662
  2. Yazar: CANAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Klasik durumda O(SP(2|1)) cebiri 5 çift ve 4 tek jeneratörden oluşur. Bu durumda SP(2|1) simplektik grubunun bir elemanı 3x3 tipinde bir matris ile temsil edilebilir. Ortosimplektik şartlar da yüklendiğinde aslında simplektik gruptaki bir matriste 6 eleman olduğu görülmektedir. Bunlardan dördü çift ve diğer ikisi tektir. Ortosimplektik şart bir C-metriği ile gerçekleştirilmektedir. Süper bir cebir asosyatif bir Z_2 dereceli cebirdir. O(SP(2|1)) süper cebirinin jeneratörleri süper komutatiftir. Bu çalışmada, O(SP(2|1)) süper cebirinin bir h-deformasyonu elde edilecektir. Bu, cebirin jeneratörleri arasındaki komutasyon bağıntılarının deforme olmuş haliyle gerçekleştirilmektedir. Bu yapılırken önce, SP^(2|1) ve SP^(1|2) süper simplektik uzaylarının h-deformasyonu elde edilecektir. Daha sonra, her iki uzaya da etki eden SP(2|1) simplektik süper grubunun bir elemanı olan T matrisi ele alınacak ve dolayısıyla matrisin elemanlarının sağladığı h-deforme bağıntılar elde edilecektir. Elde edilen bu bağıntıların doğruluğu ko-etki kullanılarak da gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the classical case, the algebra O(SP(2|1)) consists of 5 even and 4 odd generators. In the case, an element of the symplectic group SP(2|1) can be represented by a 3x3 matrix. When the orthosymplectic condition is added, it is seen that a matrix in the symplectic group actually has 6 elements. Four of them are even and the other two are odd. The orthosymplectic condition is given by a C-metric. A super algebra is an associative Z_2-graded algebra. Generators of the super algebra O(SP(2|1)) are super commutative. In this work, an h-deformation of the super algebra O(SP(2|1)) will be obtained. It is realized with the deformations of the commutation relations between the generators of the algebra. While doing this, firstly, the h-deformations of the super symplectic spaces SP^(2|1) and SP^(1|2) will be obtained. Then, the matrix T which is an element of the super symplectic groups SP(2|1) which co-acts both spaces. Therefore, the h-deformed relations satisfied by the elements of the matrix will be obtained. The check of these obtained relations will be realized by using co-action.