Şemsî Dîvânçesi'ndeki Türkçe şiirlerin dil içi çevirisi ve Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizin Projesi (TEBDİZ) kapsamında değerlendirilmesi
- Tez No: 638670
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TANYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1481
Özet
Türk edebiyatı devrin kültüründen, dilinden, tarihinden, toplumundan, ekonomisinden etkilenir. şairler bulunduğu devrin hassasiyetine yönelik eserler kaleme alırlar. Bu sebeple bir şair toplumundan bağımsız olarak düşünülemez. Bunu anlamlandırmak için de dönemin dilini, dilin yapısını bilmemiz gerekir. Bu bağlamda sözlük çalışmaları Türk edebiyatı için ayrı bir öneme sahiptir. Bu bağlamda Türk edebiyatı metinlerini anlama yolunda yapılan güncel çalışmalardan biri de TEBDİZ ( Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü) projesidir. Ele aldığımız bu çalışmada 19. yüzyıl şairlerinden Kara Abdal Süleyman Şemsi Dede‟in Şemsi Dîvânçesi'nde yer alan 74 adet şiir bu proje ile hazırlanmıştır. Çalışmanın sözlük dizini şiir içinde kullanılan bağlama göre sözlük formatına dönüştürülmüştür. Çalışmada bütün kelime ve kelime grupları beyitte ifade edilen anlam çerçevesinde ele alınmıştır. Ve beytin bütününe yönelip dil içi çevirisi yapılmıştır. Çalışmanın bağlamlı dizin ve dil içi kısmından oluşması Şemsi Dede'nin Şiirlerine aksettirdiği manevi âlemi daha iyi görmemizi ve şiirlerindeki deruni hayat tarzını daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish literature is influenced by the culture, language, history, society and economy of the period. Poets write works for the sensitivity of the period they are in. It cannot be considered independently of a poet society. In order to make sense of this, we need to know the language of the period and the structure of the language. In this context, dictionary studies have a special importance for Turkish literature. In this context, one of the current studies to understand the texts of Turkish literature is TEBDĠZ (Index and Functional Dictionary of Contextual History and Literary Texts) project. In this study, 74 poems of Kara Abdal Süleyman Şemsi Dede, one of the 19th century poets, in the Şemsi Dîvânçe were prepared in this context. The dictionary index of the study has been converted into dictionary format under alphabetical item titles. In the study, the meanings expressed by all the words and word groups in the couplet were tried to be determined, and the language was translated into the whole couplet and the language was translated. The fact that the study consists of you and the linguistic part of the study will enable us to see the spiritual realm that Şemsi Dede reflects on his poems better and to feel the lifestyle of his skin in his poems better.