Bâtınî mezheplerde ibadet
Worshipping at Batinid sects
  1. Tez No: 638671
  2. Yazar: BERNA TEKEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE RUMEYSA KÜÇÜKÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamızda üzerinde ciddi anlamda araştırma yapılmamış olan Bâtınî mezheplerin ibadet anlayışını incelemeyi hedefledik. Birçok inanıştan ögeler barındıran Bâtınî mezheplerin ibadet anlayışlarını ortak paydalar üzerinden ele alarak kitâbî İslâm'dan farklı yönlerini belirlemeye çalıştık. Ayrıca Bâtınî mezhepler her ne kadar isim, zaman ve mekân noktasında farklı olsalar da pek çok noktada olduğu gibi ibadet noktasındaki fikirsel alt yapının da benzer olduğunu tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde İslâm dünyasında yaşanılan ayrılıklara, Bâtıniyye'nin oluşumuna ve Bâtınî mezheplere değinilmiştir. Birinci bölümde, girişte tespit edilen Bâtınî mezhepler, zaman açısından ele alınıp namaz ve oruç ibadeti bağlamındaki uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca bu ibadetler ele alınmadan önce ibadetlerin temel şartlarından olan abdest uygulaması ele alınmıştır. İkinci bölümünde mekâna bağlı ibadetler bağlamında kutsal kabul edilen kişiler, hac ibadeti, türbeler ve doğa kültleri ele alınmıştır. Son bölümde ise mâli ibadetler bağlamında zekât ve kurban başlıkları altında Bâtınî mezhepler incelenmiştir. Anahtar Sözcükler Bâtınîlik, Abdest, Namaz, Oruç, Kült, Hac, Türbe, Zekât, Kurban
Özet (Çeviri)
We've aimed to analyze“worshipping at Batinid Sects”, about which there has been no serious research so far. We've tried to define the differences between themain sources of İslam (Quran and hadiths) and the understanding of worship of the Batinid Secs which is comprised of a lot of items from many believings. Besides, no matter how different the Batinid Secs are at the points of naming, timing and locating; we've tried to determine that idealistic substructure of them is similar at the point of worship, as well. Our studying comprises of an introduction and three chapters. At the introduction part, the separation in İslamic World, the eventuation of Batinies and the Batinid Sects have been mantioned. In the first chapter, the Batinid Sects have been analyzed at ratione temporis of worshipping and fasting renditions. Besides, before those renditions, the ablution, a basic condition of worshipping has been handled. In the second chapter, it has been talked about hallowed men in believes with the context of locations, pilgrimage, tombs and nature-cults. In the last chapter, the Batinid Sects have been mentioned under the tittle of the alms and sacrifice with the context of fiscal worshipping. Keywords Batiniyya, Ablution, Prayer, Cult, Hadj, Tomb, Alms, Sacrifice