Tüketim toplumu bağlamında Türkiye'de yeni medyanın muhafazakârlığın dönüşümü ve dini değerlerin metalaşması üzerine etkisi
New media's influence on transformation of conservatism and commoditization of religious values in Turkey in the context of consumerism
  1. Tez No: 638680
  2. Yazar: DİDEM GAZNELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN SOFUOĞLU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde, internet teknolojisinin hayatın her alanına nüfuz etmesi, kaçınılmaz olarak dini alanı da etkilemektedir. Özellikle, sosyal medya platformlarının sayısının artması ve kullanımının yaygınlaşması, dinsel olanın dijital ortamlarda görünürlüğünü daha çok arttırmaktadır. Ancak, sosyalleşme dışında, tüketimin gerçekleşmesinde de önemli bir role sahip olan sosyal medya, piyasa mantığı çerçevesinde her şeyi birer tüketim nesnesine çevirirken; dini değerler de tüketim nesnesi haline gelmekte ve böylece, metalaşmanın en çarpıcı ve görünür hali burada gözlemlenebilmektedir. Bu doğrultuda sosyal medya, diğer kesimler gibi muhafazakâr bireyi de sadece gösterişçi ve hazcı tüketim ile sahip oldukları inanç ve geleneksel değerlerinden koparmamakta; aynı zamanda, yaydığı kültür ile onu, modern kodlarla yeniden inşa etmektedir. Bu dönüşümü tespit etmek amacıyla, çalışmada nitel yöntem ile yarı- yapılandırılmış sorularla ve 50 kişi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Böylece, çalışma, bireylerin davranış ve tutumlarından ziyade, sosyal medyanın düşünce yapılarındaki değişim üzerinde ne derece etkili olduğunu ve dijital ortamlarda dini değerlerin metalaşması sorununu incelemektedir. Elde edilen bulgulara göre, sosyal medya, dini değerler ve bireyin dindarlığı üzerinde etkili olup; dönüştürücü ve yeniden üretici bir güce sahip olmaktadır. Bu tezin, sosyal medya, din, tüketim kavramları çerçevesinde yapılan din sosyolojisi araştırmalarına katkı sağlayacağı umulmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Tüketim, Yeni Medya, Muhafazakârlık, Dini Değerler, Metalaşma
Özet (Çeviri)
Today, the influence of internet technology in all aspects of life inevitably affects the religious life as well. In particular, the increasing number of social media platforms and their widespread use enhance, the visibility of the religious in digital media. However, apart from its socialization role, social media also plays an important part in realization of consumption, as it transforms everything into consumption objects within the framework of marketing. Thus, religious values also become objects of consumption and the most striking and visible form of commoditization can be observed in this specific field. Accordingly, social media with pretentious and hedonistic consumption, not only distances conservative individuals from their traditional values and beliefs as well as any other individuals from different backgrounds, but also it reconstructs individuals with modern codes as a result of the culture that social media implements. In this study, in order to determine this transformation, in-depth interviews with 50 people were conducted with semi-structured questions using qualitative method. Through these interviews this study, rather than the behavior and attitudes of individuals, examines the influence of social media on the changing mindset and the problem of the commoditization of religious values in digital media. The results obtained suggest that, social media has an influence on religious values and individual's pietism and has a transformative and reproductive power. With its focus and scope, this master's thesis will contribute to the sociology of religion studies conducted within the field of social media, religion and consumption concepts. KEYWORDS: Consumption, New Media, Conservatism, Religious Values, Commoditization