Sosyal medya reklamlarının satın alma eğilimine etkisi: Kozmetik sektörü
The impact of social media on the purchasing tendency: Cosmetic sector
- Tez No: 638692
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İlk çağlarda duvar resimleriyle başlayan insanlığın reklam macerası yüzyıllar boyunca gelişerek devam etmiştir. 1971'de e-posta gönderilmesiyle başlayan sosyal medya, günümüzde en çok kullanılan reklam mecrası haline gelmiştir. Kozmetik sektörü ise Dünyada 390 milyar euro, Türkiye'de 26.4 milyar TL pazar boyutuna sahip büyük bir sektördür. Ve sosyal medyada kozmetik ürünleri hakkında oldukça fazla sayıda içerik paylaşılmaktadır. Kozmetik tüketicileri bu paylaşımlardan etkilendikleri için kozmetik firmaları tanıtımlarını yapmak için sosyal medya reklamlarını tercih etmektedirler. Tezde reklam, sosyal medyanın gelişim süreci, sosyal medya kullanıcı sayıları, sosyal medyanın tüketicilerin satın alma süreçlerine etkisi, kozmetik sektörü ve sektördeki pazarlama uygulamaları açıklanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, ana kütlesini İzmir'de ikamet eden 18 yaşını doldurmuş, sosyal medya ile bağlantısı olan kozmetik ürün tüketicisi olan 544 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları olarak, sosyal medya reklamlarının satın alma eğilimine pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu bulguların yanı sıra sosyal medyanın bilgi edinme, yararlanma ve kullanım açılarından kullanıcılar üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya çıkartılmıştır. Sosyal medyayı aktif kullanan tüketicilerin sosyal medyadaki ürün bilgileri, fotoğraf video ve yorumlardan olumlu yönde etkilendiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertising sector which had started since old ages with papers engraved on the wall, has developed over the years. Social media, which started with the e-mail in 1971, has become the most popular platform for advertising today. Cosmetic industry which has 390 billion euro market share around the world and 26,4 billion euro in Turkey is a new and gorgeous sector. Lots of content are shared about cosmetic products in social media. Cosmetic factories and advertisement providers mostly prefer sharing their products to introduce with social media. In the thesis, advertising, the development process of social media, the datas of social media users, the effect of social media on the purchasing process of consumers, cosmetic sector and marketing practices in the sector are explained. For the purpose of the research, 250 people who are consumers of cosmetic products over 18 years old, living in İzmir and who are in contact with social media were surveyed In conclusion, we found a positive effect of social media advertisements on sells.