Bir dijital pazarlama aracı olarak sosyal medyanın anlık satın alma davranışına etkisi
The effect of social media as a digital marketing tool on impulse buying behavior
- Tez No: 866151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ACAYIP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde tüketiciler, ürünleri ve hizmetleri araştırmak, değerlendirmek ve satın almak için sosyal medya platformlarını daha sık kullanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, dijital pazarlama araçları içerisinde önemli bir araç olarak kabul edilen sosyal medyanın, tüketicilerin anlık satın alma davranışlarıyla olan ilişkisini ortaya koyabilmektir. Araştırmada tesadüfi olmayan yöntemlerden kolayda örneklem yöntemi kullanılmış ve çalışma 438 katılımcıyla tamamlanmıştır. Anket formu katılımcılara online olarak ulaştırılmıştır. Araştırmada betimsel analizler, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların büyük kısmının sosyal medyadan alışveriş yaptığı, bu alışverişlerin büyük bir kısmının moda, giyim ve aksesuar gibi kategorilerde yoğunlaştığı görülmüştür. Katılımcılar arasında Instagram en yaygın kullanılan sosyal medya platformu olurken Linkedin en az kullanılan platform olarak belirlenmiştir. Katılımcıların ağırlıklı olarak sosyal medyayı haftada 0-8 saat arasında kullandıkları görülmüştür. Araştırmanın temel hipotezleri kapsamında sosyal medya reklamlarının, kişiselleştirilmiş pazarlama mesajlarının ve sosyal medya topluluğunun online anlık satın alma eğilimine pozitif yönde etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, consumers increasingly use social media platforms to research, evaluate, and make purchases of products and services. The main aim of this research is to uncover the relationship between social media, considered as a significant tool within digital marketing instruments, and consumers' instant purchase behaviors. In the research, the convenience sampling method, which is a non-probability method, was used, and the study was completed with 438 participants. The survey form was delivered to the participants online. Descriptive analyses, correlation, and multiple regression analyses were conducted in the research. The analyses revealed that a large portion of the participants engage in shopping through social media, with a significant focus on categories such as fashion, clothing, and accessories. Among the participants, Instagram emerged as the most commonly used social media platform, while Linkedin was identified as the least utilized platform. It was observed that participants predominantly use social media for 0-8 hours per week. Concerning the main hypotheses of the research, it was concluded that social media advertisements, personalized marketing messages, and social media community positively influence online instant purchase tendencies.