24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili yazılı basında yer alan haberler üzerine bir değerlendirme
An assessment of the news in the press about Recep Tayyip Erdoğan in the 24 June 2018 presidential election
- Tez No: 638708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Fikirlerin şekillenmesinde, kişilerin yönlendirilmesinde medyanın büyük bir güce sahip olduğu bilinmektedir. Bu yönünden dolayı medya, siyasiler için önemli bir iletişim aracı olmuş ve etkili bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı basın organlarında nasıl sunulduğu ve bu sunumların Recep Tayyip Erdoğan' ın imajına etkileri incelenmiştir. Recep Tayyip Erdoğan örneği üzerinden siyasi bir liderin yazılı basında yer alma biçimleri değerlendirilerek, seçim sürecinde lidere yönelik yazılı basında çıkan haberlerin seçim sonuçlarına yansımaları incelenmiştir. İçerik analizi yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın kapsamında altı gazete ele alınmış olup, Nisan 2018- Haziran 2018 tarihleri arasında (Sabah, Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Cumhuriyet, Yeni Akit) ve belirlenen gazetelerde çıkan seçim haberleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu gazetelerin belirlenmesinde gazetelerin; tirajları, hedef kitleleri ve sahip oldukları yayın politikaları rol oynamıştır. İçerik analizi öncesinde ise gazetelerin sahipliği hakkında ön bilgi verilerek devamında ise belirtilen gazetelerde, Nisan 2018- Haziran 2018 tarihleri arasında ve Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin Recep Tayyip Erdoğan'ın yer aldığı haberler incelenmiştir. İnceleme aşamasında haberlerin içeriğinde kullanılan olumlu, olumsuz ve nötr unsurlar bakımından kategorilendirme yapılmış, üç unsurun başlığı altında haber sayıları belirlenerek nicel veya nitel analiz yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlık seçiminde haberlerin büyük çoğunluğunda Erdoğan'ın seçim vaatlerine ve diğer adaylara olan eleştirilerine yer verildiği görülmüştür. Ayrıca seçimin diğer adaylarının söylemlerine karşı verdiği cevaplar ve diğer adaylarında söylemlerini içeren haberler yapılmıştır. Seçim öncesi gündeme taşınan seçim haberlerinde Erdoğan seçilen altı gazetede farklı fotoğraf karelerinde ve farklı başlıklar altında konumlandırılmıştır. Haberlerin yapıldığı gazetelere bakıldığında haber temalarının ağırlıklı olarak seçim ve siyaset üstüne olduğu gözlemlenmiştir. Recep Tayyip Erdoğan'na ilişkin yazılı basında yer alan haberlerin sunumu ve Erdoğan'ın imajına etkisi temalı bu araştırmada tiraj, etki gücü, sahipliği gibi kategoriler dikkate alınarak belirlenen altı gazetede Nisan – Haziran 2018 tarihleri arasında yayınlanan haberler toplanmış ve toplanan bu haberler seçim süreci ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilgisi bakımından değerlendirilmiştir. Toplam yayınlanan 2864 haberden bu kategorilere uyan 597 haber filtrelenmiş ve araştırmaya konu edilmiştir. Sabah, Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Cumhuriyet ve Yeni Akit olarak belirlenen altı gazeteden elde edilen 597 haber sonrasında siyaset, ekonomi, eğitim, dış politika, terör ve diğer kategorileri altında incelenmiş ve nihai olarak tezin de konusunu oluşturan haberlerin Recep Tayyip Erdoğan' ın seçim sürecindeki imajına etki gücünü anlamlandırabilmek amacıyla belirli kriterler ve anahtar kelimeler göz önünde bulundurularak olumlu, olumsuz ve nötr olarak kategorize edilmiştir. Belirlenmiş olan altı gazete ve yapılan kategorilendirmeye göre toplam 597 haber yayınlanmıştır. Haberlerin %48,0'a denk gelen 287 haber Recep Tayyip Erdoğan' ın imajına olumlu yönde etki edebilecek, %1,5'ine denk gelen 9 haber Recep Tayyip Erdoğan' ın imajına olumsuz yönde etki edebilecek ve %50,4 üne denk 301 haber ise nötr yönde yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the media has a great power in shaping ideas and guiding people. Because of this aspect, the media has become an important communication tool for politicians and has been used effectively. In this thesis study, how Recep Tayyip Erdoğan was presented in the printed media in the 24 June 2018 Presidential Election and the effects of these presentations on the image of Recep Tayyip Erdoğan were examined. Using the example of Recep Tayyip Erdogan, the way a political leader appears in the printed media was evaluated, and the reflections of the news published in the press directed towards the leader on the election results were analyzed. Six newspapers were analyzed within the scope of this study using content analysis method, and the election news published between April 2018 and June 2018 (Sabah, Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Cumhuriyet, Yeni Akit) and selected newspapers were analyzed comparatively. In determining these newspapers; circulation, target audiences and their broadcasting policies played a role. Prior to the content analysis, preliminary information was given about the ownership of the newspapers, and then, the news in the newspapers that included Recep Tayyip Erdogan between April 2018 and June 2018 and regarding the Presidential election were examined. During the examination phase, the categorization was made in terms of positive, negative and neutral elements used in the content of the news, the number of the news was determined under the heading of three elements and quantitative or qualitative analysis was made. As a result of the study, it was seen that Erdogan's election promises and criticism of other candidates were included in the majority of the news in the Presidential election of June 24, 2018. In addition, the replies of the election to the statements of the other candidates and the reports of the other candidates were made.In the election news that was brought to the agenda before the election, Erdogan was positioned in different photo frames and under different headings in six selected newspapers. Looking at the newspapers where the news is made, it is observed that the themes of the news are mainly about elections and politics. In this study, which is about the presentation of the news about Recep Tayyip Erdoğan and its effect on Erdoğan's image, the news published between April and June 2018 in six newspapers, which were determined by considering the categories such as circulation, influence power, ownership, were collected and these news were collected during the election process and It has been evaluated in terms of its relevance to Recep Tayyip Erdoğan. Out of a total of 2864 published news, 597 articles matching these categories were filtered and subject to research. After 597 news reports obtained from six newspapers named as Sabah, Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Cumhuriyet and Yeni Akit were analyzed under the categories of politics, economy, education, foreign policy, terrorism and other, finally, the news that constitutes the subject of the thesis was Recep Tayyip Erdoğan's It has been categorized as positive, negative and neutral, taking into account certain criteria and keywords in order to make sense of its influence on the image in the process. A total of 597 news were published according to six newspapers and categorization. 287 news, which corresponds to 48.0% of the news, can positively affect the image of Recep Tayyip Erdoğan, 9 news that corresponds to 1.5% can negatively affect the image of Recep Tayyip Erdoğan, and 50.4% of them are equivalent to 301 The news was published in a neutral direction.