Anarşist ahlak felsefesinde adaletin yeri: Kropotkin örneği
The place of justice in anarchist moral philosophy: The case of Kropotkin
- Tez No: 638707
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, devletsiz bir toplumda adaletin imkânını teorik bir çerçevede sunmaktır. Bu teorik çerçeve, devletsiz bir toplum tahayyüllü olan anarşizm çerçevesinde ele alınmıştır. Anarşizm, devletsiz olma durumunu, doğadan yola çıkarak ele alan bir ideoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak doğa, insan ile sınırlı olan bir çerçeveyi ifade etmemektedir. Buna rağmen modern anarşist düşünürler, doğayı insan ile sınırlamışlar, doğanın öteki yüzünü görmeyi ihmal etmişlerdir. Bu sebeple Kropotkin'in incelenmesi önemlidir. Çünkü Kropotkin, Karşılıklı Yardımlaşma ilkesini doğanın tümüne uygulayarak, insan ve hayvanları da içine alan sosyal ve biyolojik bir temel ortaya koymuştur. Bu bağlamda Kropotkin, adalet anlayışına da Karşılıklı Yardımlaşma çerçevesinde dikkat çekmektedir. Karşılıklı Yardımlaşma kavramı Kropotkin için, ihtiyaç sahibinin sınıfsal ya da ekonomik durumuna bakılmaksızın ihtiyacının giderilmesini ve bu yolla refaha ulaşılmasını ifade etmektedir. Bu ilkede, insanlar arasında herhangi bir ayrım olmaması açısından Kropotkin'in adaleti, eşitlikçi bir yol izlemektedir. Bu sebeple, eşitliğe zarar veren tüm kurumlara karşı bir pozisyonda durmaktadır. Adaleti doğaya içkin bir güdü olarak düşünen Kropotkin için herhangi bir üst kurum mahiyetinde olan yapılar, adalete zarar vermektedir. Bu yüzden, adaletin devletli toplumlarda tesis edilmesi mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the possibility of justice in a stateless society in a theoretical framework. The theoretical framework is examined based on anarchism which envisages a stateless society for humans. Anarchism appears as an ideology that analyse statelessness based on nature. However, nature does not refer to a framework that is limited to humans. Neverheless, modern anarchist philosophers have limited nature to humans and they have neglected to see the other side of nature. For this reason, it is important to examine Kropotkin. Because Kropotkin presents a social and biological basis which involves humans and animals by applying the principle of Mutual Aid to all nature. In this context, Kropotkin points out justice in the framework of Mutual Aid. According to Kropotkin, the concept of Mutual Aid means to meet the needs of the individual regardless of their social or economic status, therefore to make general wealth possible. Since there is no distinction between people in this principle, Kropotkin's justice understanding is egalitarian. For this reason, Kropotkin takes a stand against all establishment which damage equality. For Kropotkin who sees justice as an instinct which is in nature, any establishment which could be considered supreme damages justice. Due to all of these reasons, justice can not be possible in societies which are with state.