Ege Adalarında M.Ö.2 bin ev mimarisi
Hause architectur of the 2. thausand B.C. on the Aegean Islands
  1. Tez No: 63873
  2. Yazar: HÜLYA BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Çalışmanın konusu M.Ö. 2. binde Batı Anadolu kıyısındaki adalar, Kiklad adaları ve Girit adasını kapsayan Ege adalarındaki ev mimarisidir. Ev mimarisini, içinde yaşayan insanların yaşam biçimi, sosyal gereksinimleri, ekonomik ve teknik olanakları belirler. Ele alınan yapılar halkın ve üst düzey yönetici yada asillerin ikamet ettiği evlerdir. Bunların dışındaki bazı yapıların işlevleri ile ilgili kesin bir şey söylemek güçtür. Dini işlevli olduğu düşünülen bazı yapılar aynı zamanda ikamet amacıyla kullanılmış olabilir (Barber 1987: 206). Mimaride kullanılan malzemeler; taş, mermer, kerpiç, ağaç nadiren gneistır. Özellikle kireçtaşı tüm adalarda kullanılmıştır, inşa tekniğinde adalar arasında belirgin bir farklılık yoktur. Taş temel üzerine inşa edilen yapılar kerpiç ve taş duvarlıdır. Taş duvar örgüsü, kenarlarda büyük taşların kullanılıp aralarının küçük taşlarla doldurulması şeklinde uygulanmıştır. Kerpiç duvarların inşasında farklı bir teknikten söz edilmemektedir. Ağaç malzeme duvar inşasında yatay ve dikey hatıllar şeklinde kullanılmıştır. Evlerin sağlamlığı için köşe taşı kullanımı yaygın bir tekniktir. Büyük komplekslerde dış cepheye önem verilmiştir. Bu yapılarda, işlenmiş taşların kullanıldığı daha itinalı bir işçilik dikkati çekmektedir. Ege mimarisinde en önemli malzemelerden biri olan ağaç, Minos evlerininin dış cephe süslemesinde de tercih edilmiştir (Sinos 1971: 48). Plan tipleri açısından gruplanmaya çalışılmış olan yapılar daha çok dikdörtgen ya da dikdörtgene yakın plan göstermektedir. Kare, apsidal ve oval planlı evler daha az sayıda inşa edilmiştir.Çok odalı evlerde ana oda, banyo ve depo odaları ile yan hizmetler için kullanılan odalardan oluşan düzenleme görülür. Bu yapılar genelde birkaç katlıdır. Küçük evler ise ön oda, ana oda ve yan odalardan oluşur. Bu evlere dikdörtgen bir avludan giriliyor olmalıdır. Günlük faaliyetler için avlunun önemi kuşkusuz küçümsenemez. Ancak sık inşa edilen yerleşimlerde bazı duvarların, evin avlusuna mı yoksa başka bir yapıya mı ait olduğunu anlamak güçtür. Çok odalı ve avlulu büyük komplekslerin Girit adasındaki örnekleri, sarayların küçük ölçekli uyarlaması şeklindedir. Genellikle iki katlı olan Minos evlerinde alt katlarda magazinler, üst katlarda ise oturmak ve yatmak için kullanılanodalar, mutfak ve dini işlevli mekanlar vardır. Atölye ve işlik yerleri de tespit edilmiştir. Bu şekilde büyük yapıların Kiklad adalarında da benzer örnekleri mevcuttur. Yapıların tabanları genellikle sıkıştırılmış topraktır. Ancak çakıl taşı ve mermer taban da kullanılmıştır. Tespit edilen sütun kaideleri evlerde sütun ya da dikmelerin bulunduğunu göstermektedir. Genelde ana oda yada dini işlevli odaların ortasında kare bir sütun kaidesi bulunmaktadır. Yapıların büyük bir kısmında kapı boşlukları saptanmıştır. Kapılarda tek parça eşik kullanımına sık sık rastlanmıştır. Buna karşılık pervazlara ait deliller çok azdır. Pencerelerle ilgili bilgileri daha çok Akrotiri ve Minos evlerinden edinmek mümkündür. Çatıların genellikle düz oiduğu düşünülmektedir (Sinos 1971 : 63,80). Sık inşa edilen evlerde hangi bölümlerin örtülüp hangilerinin örtülmediği anlaşılamamıştır. Vasiliki'deki düzensiz kubbe biçimindeki çatı tek örnektir (Sinos 1971:44). Bununla birlikte Girit'te ele geçen kulübe modellerinde koni biçiminde çatı örtüsü kullanılmıştır (Sinos 1971:64). Ocak ve fırınlar en önemli iç mekan buluntularıdır. Evlerin ışık ve hava alması için tavana delik açılmış ya da aydınlık mekanlar yapılmıştır. Basit evlerde bile tespit edilen renkli sıvalara karşılık Phylakopi, Thera ve Knossos'taki duvar boyalan çok gösterişlidir. Son derece canlı renklerin kullanıldığı manzara tasvirleri büyük bir özenle yapılmıştır. Girit' te tavan ile kapı ve pencerelerin ahşap çerçevelerinin de süslenmiş olabileceği, renkli sıva izlerine dayanılarak söylenmektedir (Sinos 1971: 64).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of the study is the islands on the Western Anatolian coasts, Kiklad islands and domestic architecture in Aegean islands which include Crete island in 2 thousand B.C. Domestic architecture is identified by the life style, social requirements, economic and technical opportunities of the people who live in it. These buildings which are considered are houses in which public and superior level administrators or the noble resided. It is difficult to say sth exactly about the functions of the buildings considered to be religions functioned may also have been with an aim of residing (Barber 1987:206). Substances which are used in architecture are stone, marble, mud-brick wooden rarely gneis. Especially limestone was used in all islands. There is not a marked difference between with regard to construction technique. Buildings which were constructed on stone base have walls of stone and mud-brick. Stone walls were made by using big stone in the edges and by filling in the gaps with small stones. Wooden substance was used as vertical and horizontal beams in wall construction. Using cornerstone for the houses to be strong is common. Outer fronts were considered important in big complexes. In these buildings, a more careful workmanship draws our attention in which embroidered stones are used. Wood is one of the most important substances in Aegean architecture and is preferred in outer fronts of Minos houses (Sinos 1971:48). Buildings are rather rectangle or close to rectangle with regard to plan types. Square, apsidal and oval planned houses were built in a less number. In houses with a lot of rooms, there main room, bath and storing rooms and rooms for ancillary services. This buildings are generally multi-stored. Small houses consisted of front room, main room next rooms. These houses must have been entered from a rectangle court. Ofiv course, the importance of a yard can not be under estimated for daily activities. But it is difficult to understand if some walls in the settlements which were frequently built belong to the court of the house or another building. Samples of big complexes with a lot of rooms and courts in Crete island are the small-scaled adaptations of places. Generally, in Minos houses with two floors, there are magazines in downstairs and in upstairs, rooms used for sitting and sleeping, kitchen and religion functioned rooms. Workshops and ateliers were found. There also samples of these kind of big buildings in Kiklad islands. Base of the buildings is generally pressed soil. But rounded pebble and marble base are also used. Column bases which were founded out reveals that there were columns or pillars at houses. Generally main rooms or in the middle of the religions functioned rooms, there was a square column base. In most of the buildings, door, thresholds were found. Frequently, one-piece thresholds was used at the doors. But there is poor evidence regarding moldings. In information about windows can be obtained from Akrotiri and Minos houses. It is thought that the roofs were generally flat (Sinos 1971:63-80). It is not impossible to understand which parts of the houses constructed frequently, were covered or not. The roofs in Vasiliki in the form of an irregular dome is the only sample. However in the samples of cottages which were found in Crete, were used roof cover in the form of cone (Sinos 1971:64). Ovens and kilns are the most important findings of inside places. Some holes were opened at the ceiling for the houses to take sunlight and fresh air and luminous places were made. Although the colorful plasters in simple houses, wall paints in Phylakopi, Thera and Knossos have striking appearance. Scenic descriptions in which excessive bright colors were used, were made with a great care. Relying on the colorful plaster marks it is said that wooden frames of ceilings, doors and windows, too many have been adorned in Crete (Sinos 1971:64).