Türkiye'de mali ve reel sektör ilişkileri ve fon akım analizi (1990-1994)
The Relations between financial and real sectors and analysis of flow of funds in Turkey
- Tez No: 63872
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Ekonomideki borç-alacak ve varlık ilişkilerini yansıtan mali araçlar, fazla veren sektörlerin fonlarının, açık veren sektörlerin kullanımlarına aktarılmasını sağlamaktadır. Bu aktarımlar doğrudan fon sahipleri ve kullanıcılar arasında borç olarak gerçekleşebileceği gibi, mali kurumların kaynakları kullanıma çevirmedeki aracılık işlevi ile de gerçekleşebilir. Fon fazlası olan sektörlerin ve hane halklarının tasarruflarının açık veren sektörlerin ve hane halklarının veya devletin kullanımına aktarılması, Mali sistemin temel işlevidir. Ekonomideki bu ilişki mali araçlar kullanılarak sağlanmaktadır. Mali sektör ve reel sektör arasındaki mali araçlar kanalı ile sağlanan bu akımın gösterilmesi ve ölçülmeside fon akım tabloları ile olmaktadır. Ekonominin çeşitli sektörleri arasındaki mali değişimleri gösteren fon akım tablolarında yer alan işlem kalemleri bilançolardan elde edilen aktif ve pasif değerlerdir. Sektör bilançolarının aktifleri, sektörlerin kullanımlarını, pasifleri ise kaynaklarını göstermektedir. Fon akım hesaplarında yer alan sektörler, Mali Olmayan Kuruluşlar, Devlet, Hanehalkı ve Kar Amacı Olmayan Kuruluşlar, Mali Şirketler ve Dış Alemdir. Bu sektörlere ait bilgi kaynaklarını,11 başta Merkez Bankası, verileri olmak üzere, Bankaların, şirketlerin ve kamu kuruluşlarının bilançoları ile yayınlanmış resmi istatistikler oluşturmuştur. Fon Akım Tablosunun şekli ve hesaplanmasına ait teknik bilgiler ise Birleşmiş Milletlerin 1993 yılında revize ettiği, yeni Milli Muhasebe Sistemi (SNA, 1993) yayınının ilgili bölümlerinden alınmıştır. Bu çalışmada 1990-1994 yıllarına ait Fon Akım Tabloları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Financial instruments reflect the lending-borrowing transactions and the financial assets of various sectors in the economy; and when the sectors using financial instruments engage in transactions with each other, the surplus resources of one sector can be made available for the use of other sectors. These transactions can be realized as lending-borrowing directly between the owner and the user of funds or they can be performed by means of financial instruments of financial intermediaries. Basic function of the financial system is to make available the surplus resources of various sectors or savings of households for the use of goverment and households. These transactions in the economy are provided by using financial instruments. The transactions and valuation of these transactions are presented in the flow of funds tables. Items on the flow of funds tables showing transactions between different sectors in the economy are the values of assets and liabilities. Assets of balance sheet show uses of sectors, and liabilities of balance sheet show the resources. Sectors on flow of funds accounts are non-financial corporations, government, households and non-profit institutions, financial corporations and the rest of the world. Balance sheet ofIV banks, corporations and public institutions and published official statistics and mainly Central Bank data constitute the sources of data on these sectors. Technical information concerning presentation and calculation of the Flow the Funds Table are compiled from related part of the new System of National Accounts (SNA 1993) which is revised by United Nations in 1993. In this study, flow of funds tables are estimated for the years 1990-1994.