Osmanlılarda devlet algısı (15.-18. yüzyıllar)
State perception of Ottomans (15.-18. centuruies)
- Tez No: 638743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin 15.-18. yüzyıllar arasında gelişen siyasî macerasıyla birlikte değişen ve şekillenen devlet algısı ele alınmıştır. Geniş bir coğrafyaya hükmeden Osmanlı Devleti'nin bu hakimiyeti sağlamada kullandığı araçları ve bunun fikrî altyapısını anlamaya çalıştığımız bu metinde, ekonomi, bürokrasi ve dönemin siyasî şartlarıyla birlikte, Osmanlı devlet aygıtının yaslandığı düşünce birikiminin de devlet algısının şekillenmesinde etkili olduğu dile getirilmektedir. İslamiyet öncesi döneme ait fikrî unsurların, İslamiyet etkisiyle Türk toplumuna giren düşünce unsurlarıyla sentezlendiği bir yönetim algısının Osmanlıların tarihî macerası içinde yeni boyutlar kazandığı anlaşılmaktadır. Devlet algısının içinde yer alan adalet kavramı ve bu kavramın Osmanlı siyasî ve fikrî hayatındaki karşılığı, ele alınan meselelerden olmuştur. Osmanlı hakimiyet anlayışında padişahın konumu, 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar padişah kavramına yüklenen anlamın değişimi, çalışmamız içinde yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, state perception of Ottoman Empire, which was developed and shaped and shaped with its political stance between 15.-18. centuries, has been addressed. In this text, it is aimed to comprehend the tools and ideological ground of governance of Ottoman Empire as a power that governs a wide geography. Beside economy, bureaucracy and political condition of era, body of knowledge that Ottoman Empire has an effective parameter in formation of state perception. It is possible to state that a governance perception, which synthesise intelectual components of Pre-Islamic era and intelectual components that has been adopted with the influence of Islam, gained new dimensions in Ottoman Empire's hictorical experience. Justice Notion that exists in state perception and reflection of this notion in Ottoman political and ideological life are some of the issues discussed within the study. Position of padishah in Ottoman sovereignty understanding and transformation of meaning ascribed to padishah Notion from 15. century to 18. centuries have been discussed in the study.