Gökdelenlerde iç mekan düzenlemesi
Interior design of skyscrapers
  1. Tez No: 63875
  2. Yazar: E. NUR ASİLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYHAN AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; çok katlı yapılarda iç mekan düzenlemesini yönlendiren tasarım kriterleri araştırılmıştır. Konu, gökdelenlerin tarihçesi, iç mekana ait ölçüsel ve biçimsel problemlerin irdelenmesi, iç mekanda konfor rahatlığının oluşturulması ve çok katlı yapılarda büro mekanlarının düzenlenmesi başlıkları altında, dört ana bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde; dünyada gökdelenlerin tarihçesi, teknolojik gelişmeler doğrultusunda geçirilen evreler ve Türkiye' de gökdelenlerin, 1950'li yıllardan itibaren gelişimi incelenmiştir. Seçilen iki örnek üzerinde (Emek İşhanı - İş Bankası Genel Merkezi) iç mekan düzeni konusunda kaydedilen ilerlemelere yer verilmiştir. ikinci bölümde; gökdelenlerde uygulanan taşıyıcı sistemler ve geometrik biçimlenmeler incelenmiştir. Gökdelenlerin geometrisini yönlendiren taşıyıcı sistemler, çekirdek ve sirkülasyon alanları çözümlemeleri, psikolojik etkiler ve cephe alternatifleri üzerinde çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; iç mekanda optimum konfor öğelerinin oluşturulabilmesi için gerekli olan iklimlendirme-havalandırma sistemleri, tabi ve suni aydınlatma sistemleri, yangın söndürme sistemleri, akustik düzenlemeler ve iç mekan donatı elemanlarına yer verilmiştir. Bu kriterlerin iç mekan düzenlemesine getirdiği etkiler ve uygulanan özel çözümler incelenmiştir.Ill Dördüncü bölümde; çok katlı yapılarda yer alan büro mekanlarında, kapalı (geleneksel) ve açık (serbest) büro düzenleme sistemleri üzerinde çalışılmıştır. Bu sistemlerin çıkış noktalan, temel ilkeleri, mekan kompozisyonları, günümüzün gökdelen mimarisinde büro düzenlemeleri konusunda yapılan tercihler ve bunların nedenleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this context of thyses, general design criteria which directs interior design of multi storey office complexes are studied. The subject is investigated under four main parts. These are; history of skyscrapers, indications of dimensional and functional problems in interior space design, problems in achieving luxury amenities and design of office space in multi storey constructions. In the first chapter; history of skyscrapers around the globe, technical invention as a consequence of technical developments, the evaluation of skyscrapers in Turkey through 1950's are studied. Achievements in the area of interior design are indicated with two examples. ( Emek Office Complex and Chief Executive Office of İş Bank.) In the second chapter; geometrical formations and structural systems of skyscrapers have been explored in detail. Structural systems which play an important role in geometrical design of skyscrapers, core of structures and design of circulation areas, various pshycological impacts and alternative designs of elevations are studied. In the third chapter; heating, vantilation and air conditioning systems which are important factors for achieving optimum climate control of interior space, natural and artificial lighting systems, fire alarm systems, acoustical design and objects which constitute interior architectural design are studied. Positive and negative impacts of these criterias in interior space design and special solutions are also indicated.In the fourth chapter; closed (traditional) and open (free) office design systems which take place in offices of multi storey structures are explored. Main criterias of office design systems and their alternatives, basic assumptions made through preliminary design, office equipment and alternative designs in today's architecture of skyscrapers are studied. Basic reasons for these selections are indicated.