Yeni çalışma yöntemlerinin ofis binaları iç mekan tasarımına etkileri
The effects of new work paradigms on interior space design of office buildings
  1. Tez No: 246386
  2. Yazar: ŞÜKRİYE GÜLÇİN SOYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarına doğru, bilgi teknolojilerinde meydana gelen hızlı ve dramatik gelişim ve küreselleşme süreci, çalışma hayatını derinden etkilemiştir. Bu kapsamlı değişim ofislerin, bir bina türü olarak ve iç mekan organizasyonu bakımından, yeni çalışma koşullarına uygun olarak tasarlanmasını gündeme getirmiştir. Söz konusu alandaki son yaklaşım, öneri ve örnekleri değerlendirmek amacıyla hazırlanan bu tez, içerikleri aşağıda özetlenen altı bölümden oluşmaktadır:1. Bölüm: Giriş. Ofis yapıları iç mekan kurgusunu değiştiren nedenler kısaca yorumlanmıştır.2. Bölümde; çalışma mekanlarının geçirdiği tarihsel değişim süreci örneklerle anlatılmıştır. Antik Mısır, Yunan ve Roma'daki, daha sonraları Ortaçağ ve Yeniçağdaki çalışma mekanları incelenmiştir. Endüstri devrimi süreci, gökdelenlerin ortaya çıkışı ve Burolandschaft yaklaşımları üzerinde durulmuştur.3. Bölümde; 1980 sonrasında, kişisel bilgisayarların icadı, internetin bulunuşu, küreselleşme süreci ve iş hayatında meydana gelen devrim niteliğindeki değişimler yorumlanmıştır. Artık iş hayatı daha fazla akıl yürütmeye dayalı, katılımcı, takım bazlı, teknolojik ve hızlı karar üreten yapıda olmak durumundadır.4. Bölümde; günümüz çalışma hayatında geçerli olan katılımcı ve otonom çalışma biçimleri ve buna uygun çalışma mekanları üzerinde durulmuştur.Yeni ofis kültürünün büro yapılarındaki mekansal karşılığı olan; arı kovanı, hücre, oylum, kulüp gibi çalışma alanları, detaylı olarak tanımlanmakta; işlevsel ve biçimsel yönden karşılaştırma yapılmaktadır.5. Bölümde; yeni yaklaşımlarla tasarlanan ofisler, arı kovanı, hücre, oylum, kulüp başlıkları altında gruplanarak örneklenmiştir.6. Bölümde; ofislerdeki yeni kullanım metotları üzerinde durulmuştur. Geleneksel ofislerde ofisin büyük bir çoğunluğu, kişiselleşmiş alanlara ayrılmakta idi. Günümüzde, mobil iletişim olanakları sayesinde, ofisin büyük kısmının ortak kullanıma ayrıldığı; otelleme, serbest adres veya uzaktan çalışma şekilleri olan tele büro, sanal büro gibi yöntemler, daha etkin ve verimli bir kullanım sağlamaktadır.7. Bölüm: Sonuç. Ofis yapıları iç mekân kurgusundaki değişiklikler kısaca yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The last few decades of the Twentieth Century saw dramatic changes in Information Technology and globalization, both of which in turn created deep changes in the industrial work environment. These changes created a need for offices to undergo significant redesign as both interior spaces and buildings. This thesis aims to evaluate the latest approaches, suggestions and examples in this field and is organized as follows:Section 1: Introduction. An overview of the factors influencing the composition of internal spaces in office buildings.Section 2: A historical survey of work spaces. Examples from a diverse sampling of ancient Egyptian, Greek and Roman eras as well as the Middle Ages are considered. Latter day evolution such as the Industrial Revolution, the emergence of skyscrapers and the Burolandschaft are then considered.Section 3: An analysis of the post 1980s evolution of workspaces. Major impacting factors such as the proliferation of Personal Computers, the emergence of the Internet and globalization are considered. Culminating factors such as the new business paradigms in logical thought, constructive contribution, teamwork and technological and rapid decision-making are examined.Section 4: Introduction to modern business methodologies and their impact on work spaces. The new office models which aim to implement contributive and autonomous models by accommodating structures such as Hive, Cell, Den, Club paradigms are introduced in detail and comparatively discussed .Section 5: Examples of modern offices. Real world samples illustrating the various paradigms discussed in Section 4 are presented.Section 6: Study of the evolution of modern business methodologies. An analysis of how traditional workspaces allocate the majority of their space to private offices while modern offices focus on common spaces and collaboration. Modern mobile communications and how they enable models such as time sharing of desks, hotelling, and remote work possible are examined.Section 7: Conclusion. A summary of the evolution of internal spaces in office buildings.