Orta dereceli okulların İngilizce programlarındaki değişme ve gelişmeler
The Changes and developments in the secondary schools English curricula
  1. Tez No: 63876
  2. Yazar: BETÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Son yıllarda yabancı bir dil öğrenme konusunda giderek artan taleplerin karşılanması için etkin eğitim programlarının geliştirilmesi, daha çok araştırma yapılmasıyla mümkündür. Bu doğrultuda, yürütülecek ileriye dönük çalışmalar için de, ülkemizin bu alanda geçirdiği deneyimlerin bilinmesi zorunlu bir aşamadır. Bunun için bu araştırmada yabancı dil öğretimindeki değişme ve gelişmelerin, ülkemizdeki eğitim sisteminin laik ve demokratik bir altyapıyla, dünyadaki gelişmelere açıldığı Cumhuriyet döneminden, yabancı dil öğretiminin en çok vurgulandığı orta dereceli okul düzeyinden ve en çok talep edilen yabancı dil olarak İngilizce'nin öğretiminden hareket ederek, ortaya konulması amaçlanmıştır. Tarihsel yöntemin kullanıldığı araştırmada veriler, İngilizce programlan, Talim ve Terbiye Kurulu kararlan, Tebliğler Dergileri ve konu ile ilgili diğer yazılı kaynaklar taranarak toplanmış ve tarihi bir sıralama içerisinde sunulmuştur. Bu doğrultuda. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 1924'den 1997'ye kadar orta dereceli okullar düzeyinde birçok kez değişikliğe uğrayarak uygulanan programlan arasından, İngilizce programlarında yapılan değişmeler dikkate alınarak, 1924, 1949, 1973, 1991 Ortaokul (İlköğretim II. devre), 1924, 1973 Genel Lise, 1971, 1984 Anadolu Liseleri orta ve lise kısmı programlan ile 1993 Süper Lise İngilizce programlan ele alınmış, bu programların genel hedefler, özel hedef ve davranışlar, içerik, ders süreleri, eğitim durumları ve değerlendirme boyutlarında görülen değişme ve gelişmeler irdelenmiştir. Araştırmanın bulgu ve yorumlarına dayalı olarak elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Cumhuriyet döneminde farklı türdeki orta dereceli okullarda uzun yıllar süresince uygulanan İngilizce programlan, bilimsel dayanaklı program geliştirme çalışmalarını yansıtmamaktadır. Bununla beraber, 1980'li yıllardan sonra, farklı kaynaklardan toplanan veriler ve ihtiyaç analizleri, çağdaş program geliştirme çalışmalarındaki temel yaklaşım ve modeller ile İngilizce'nin kendine özgü özellikleri gözönüne alınarak yeni programlar geliştirilmiştir.II İncelenen programlarda, eğitimin ve okulun genel hedefleri büyük ölçüde dikkate alınırken, İngilizce öğretiminin genel hedefleri, orta dereceli okullarda temel düzeyde dil bilgisi kazandırılması doğrultusunda, dört temel dil becerisinin doğal öğrenme sırası içerisinde (dinleme, konuşma, okuma, yazma) geliştirilmesine dayalıdır. Dersin özel hedefleri ile bu hedeflerin davranışsal tanımlan ancak son yıllarda geliştirilen programlarda yer almaktadır. İçerik konusu seçilen ders kitaplarıyla sınırlandırılarak, hedeflerle tutarlı dil yapı ve işlevlerinin taksonomik bir anlayışla ele alınışı çok yenidir. Öğretime ayrılan sürenin incelenen tüm okullarda genel olarak yetersiz olduğu görülmektedir. Eğitim durumları, uzun yıllar boyunca yöntem merkezli tartışmaların ekseninde ele alınmış, programlar büyük ölçüde geleneksel yöntemlerin genel ilkelerini yansıtan uzun açıklamalardan oluşturulmuştur. Değerlendirme ise programın en çok ihmal edilen öğesi olup, yabancı dil öğretiminde kullanılabilecek farklı ölçme teknikleri yine son yılların programlarında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Developing effective English curriculum to meet increasing demand in learning foreign languages in recent years can be made possible by doing more research in this field. For studies to be done in future in this regard, the necessary phase should be to know the experiences about the Turkish Education System. For this reason, it has been aimed in this study to display the changes and the developments in teaching foreign languages in Turkey, taking into account the Republican Era, with its secular and democratic structure, the secondary education as it is the level of education during which an emphasis is given to the teaching of foreign languages, and English as the most prominent foreign language. In this research where historical approach has been used, the data gathered by scanning English teaching curricula, the decrees issued by the Board of Education in this regard, Official Announcement Bulletin of the Ministry of National Education and the other written publication on the subject and they are all submitted in chronological order. Taking into account the changes occured in the English curricula from among all used in secondary schools curricula which were developed many times by the State of the Turkish Republic from 1924 to 1997; the 1924, 1949, 1973 and 1991 English curricula for middle schools (junior high schools); the 1924 and 1973 English curricula for general high schools, the 1971 and 1984 English curricula for junior and senior Anatolian High schools; and 1993 English curriculum for high schools where teaching is done emphasizing English (“Super Lycee”as people call them) were chosen. The changes and the developments of these curricula were studied in line with general objectives, special and behavioural objectives of teaching English, the content, length of time, teaching and learning processes, and the evaluation. The results obtained based on the findings and their analysis can be summarized as follows: English curricula used in various types of secondary schools of many years during the Republican Era do not reflect the featuresIV of the scientific curriculum development studies. However, in the years following 1 980, new curricula were developed based on the data collected from various sources, the results of need analysis, the basic approaches and models in contemporary curriculum development studies together with it's specific features of the English language. In all the curricula studied, the general objectives of education and the objectives of the type of school have been taken into account to a great extent, but the general objectives of teaching English in secondary schools are based onto develop the students English by acquiring the basic linguistic skills (listening, speaking, reading and writing) in natural learning order. The special objectives of teaching English and behavioural definitions of these objectives take place only in programs developed in recent years. It is very recent that limiting the content with the course book selected, the structure and functions of the language consistent with the objectives are taken into consideration with taxonomic understanding. It has been observed that the lenght of time devoted to teaching English is generally insufficient. The learning and teaching processes have been taken into consideration in the center of approach-oriented discussions for many years, and the curricula included long explanations reflecting the general principles of the traditional approaches to a great extend. The most neglected element of English curricula is the evaluation and the various measurement techniques that can be used in teaching foreign languages have taken place in recent years.