Muhasebe meslek mensuplarının yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri: Zonguldak-Bartın-Karabük örneği
The problems of members of accounting profession and proposed solutions Zonguldak-Bartın-Karabük model
- Tez No: 638758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Muhasebe mesleği her geçen gün artan ihtiyaçlara bağlı olarak ortaya çıkan yeni sektörler ve ürün yelpazesi, teknoloji, iş sahası gibi nedenler ile meslekte sürekli ve hızlı değişimi zorunlu kılmıştır. Meslek mensupları için geleneksel muhasebenin yanında zaman içersinde küresel ölçekte düşünebilen, değişime ve gelişime açık, mesleki becerilere sahip olabilme özellikleri de zorunlu hale gelmiştir. Çalışmanın amacı, Zonguldak – Bartın – Karabük illerinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarından mesleğini kendine ait muhasebe bürosunda“bağımsız”olarak icra edenler ile bir iş yerinde işyerine“bağımlı”olarak icra edenlerin yaşadıkları sorunlar ve sundukları çözüm önerileridir. Bu amaçla söz konusu ucu açık mülakat soruları verilerin elde edilebilmesi amacıyla hazırlanmış ve elde edilen bilgiler yorumlanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting profession, depending on needs increasing day by day, abliged the swift and continuous change in the profession with the reasons of emerging new sectors and range of products, technology and the work area. For the members of a profession, characteristics of ability of thinking on a global scale, being open to change and progress and having proffessional abilities have become compulsory beside traditional accounting. The aim of this study is to present the problems and propesed solutions of members of accounting profession who profess the profession as“independent”in their own office and acting in Zonguldak-Bartın-Karabük. That's why, the relevant open – ended interview problems have been prepared for getting data and abtained datas have been evaluated by means of being commented.