Construction of an economic activity indicator for Turkey
Türkiye için bir iktisadi faaliyet göstergesi oluşturulması
- Tez No: 638757
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Türkiye ekonomisi için 1988-2020 dönemini kapsayan bir iktisadi faaliyet göstergesi oluşturulmuştur. Göstergenin oluşturulmasında, makroekonomik değişkenlerin bir göstergeye sentezlenmesinde başarılı olduğu için, dinamik faktör modeli yönteminden faydalanılmıştır. Gösterge hesaplanırken sanayi üretim endeksi, elektrik üretimi, toplam araç üretimi, son 3 aydaki üretim hacmi, reel kesim güven endeksi, ithalat miktar endeksi, tarım-dışı istihdam, kredi stoku, CDS ve GSYİH verileri kullanılmıştır. Veri seçimi, sert-eşikleme yöntemiyle yapılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle değişkenler faaliyet (gerçekleşme verileri), faaliyet (anket göstergeleri), ticaret, istihdam ve finansal değişkenler olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Her kategori için aday değişkenler belirlendikten sonra, sert-eşikleme yöntemi kullanılarak veri seçimi tamamlanmıştır. Sonuçlar, aylık iktisadi faaliyet göstergemizin, Türkiye ekonomisinin geçmiş daralma dönemlerini tespit etmede ve ekonomik faaliyetin seyri hakkında zamanlı bilgi sağlamada başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a monthly economic activity indicator is constructed for the Turkish economy for the period 1988-2020. Dynamic factor modelling framework is utilized in the estimation of the indicator because of being good at synthesizing macroeconomic variables into an indicator. Variables used in the estimation of the indicator are industrial production index, electricity production, total vehicles production, the volume of production over the past 3 months, real sector confidence index, import volume index, non-farm employment, credit stock, CDS and GDP. Data selection is done with the help of the hard-thresholding method. In this context, first of all, the variables are categorized into five types as: activity (hard data), activity (survey-based data or soft data), trade, employment and financial variables. After determining the candidate variables for each category, data selection is finalized by using the hard-thresholding method. The results indicate that our monthly economic activity indicator is successful in detecting the past recessionary periods of the Turkish economy and providing timelier information about the course of economic activity.