Political and social opposition represented by environmental movements against neoliberal politics in contemporary Turkey
Günümüz Türkiye'sinde ekoloji hareketlerinin neoliberal politikalara karşı temsil ettiği siyasal ve toplumsal muhalefet
- Tez No: 638767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma ekoloji hareketlerini, neoliberalizm karşıtı toplumsal hareketler bağlamında tartışmayı amaçlamıştır. İstanbul ve Artvin'de gerçekleştirilen niteliksel saha araştırmasına dayanan bu çalışma bir yandan ekoloji hareketlerinin toplumsal tabanını, örgütsel özelliklerini, ana motivasyonlarını ve eylem repertuarını açıklarken diğer taraftan neoliberal politikalara karşı ortaya çıkan yeni öznellikleri anlamayı ve açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de ekoloji hareketlerinin neoliberalizm karşıtı hareketler ile üç farklı açıdan ortak özellikler gösterdiğini savunmaktadır. İlk olarak bu hareketler, lidersiz, yatay, tabandan ve kendiliğinden örgütlenmelerdir. Doğrudan demokrasiyi ve katılımcı karar alma süreçlerini savunurlar. İkincisi, kar odaklı neoliberal politikalara karşı dururlar ve müşterekleri yaşam alanları olarak savunurlar. Üçüncüsü,“şimdi ve burada”gerçekleştirilen pratikler ile, yeni ilişkiler geliştirerek, yeni öznellikler yaratarak ve gündelik yaşamı dönüştürerek bu hareketler prefigüratif siyasetin özelliklerini taşırlar.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis analyses recent environmental movements in Turkey within the framework of anti-neoliberal movements, based on field researches carried out in the cities of İstanbul and Artvin in Turkey. Drawing on in-depth interviews and participant observation, this study aims to understand and explain the social basis, organizational characteristics, main motivations and action patterns of environmental movements on the one hand, and emerging forms of the new political and social agency representing a significant opposition against neoliberal politics on the other. This study mainly argues that the environmental movements in İstanbul and Artvin show the characteristics of anti-neoliberal movements in three respects. First, they share a common organizational structure. They adopt leaderless and horizontal organizations. They advocate participatory decision-making processes. Second, they represent powerful opposition against neoliberal policies that plunder, commodify, and privatize the nature and ecological commons. Third, they show the characteristics of prefigurative politics through“here and now”practices, creating new subjectivities, developing new relations, and transforming the activists, and everyday life.