Yeni medya ortamlarında grafik tasarım
Graphic design in new media
  1. Tez No: 638766
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAYRA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde bilgisayar, bilgisayar ağları, bilgisayar dolayımlı iletişim, İnternet, web 2.0, çevrimiçi habercilik, çevrimiçi sohbet, laflama odaları, wiki, e-ticaret, e-imza, dijital medya, dijital oyun, dijital kültür, dijital imgeleme, avatar, siber uzam, sanal uzam, sanal gerçek gibi birçok kavram ile bu kavramların tanımlamış olduğu, açıkladığı toplumsal, kültürel ve ekonomik olgular günlük konuşmalarımızın doğal bir parçası haline gelmiştir. Tüm bu kavramları içeren ve bir araya getiren kavram yeni medya dır. Yeni medya araçlarının yaşamımıza girmesiyle beraber, ülkelerin çoğunda geleneksel medyaya olan ilgi azalmaktadır. Özellikle genç nüfus, haber ve bilgi alma, eğlenme, sosyalleşme ihtiyaçlarını internet erişimi olan, görsel ve işitsel özelliklere sahip, yeni medya araçlarından sağlamaktadır. Grafik tasarım, matbaacılık ve yayıncılık endüstrisinden ortaya çıkmış terim olarak ilk kez 1950'lerde kullanılmaya başlamış ve bilimsel veya teknik alanda birden fazla bilim dalının birlikte kullanıldığı görsel bir iletişim sanatıdır. İletişim, grafik tasarımın hayati ögesidir. Doğrusu, grafik tasarımı bu denli ilginç, aktif ve modern kılan şey de iletişime yönelik olmasıdır. Tasarımcı; güncel bir bilgiyi, modern bir beğeni anlayışı içinde ve yine modern araç ve malzemelerle sunmak zorundadır. Bu sebeple de yeni eğilimleri, teknolojik buluşları ve yaşadığı dönem içinde tartışılan sanatsal, felsefi, politik, sosyolojik vb. sorunları yakından izlemelidir. Yapılan araştırmada, grafik tasarım ve yeni medya arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğu, aynı zamanda da yeni medyanın grafik tasarım sayesinde kendini ifade edebildiği bu yüzdende grafik tasarımcılar ve yazılımcıların birlikte çalışıp yeni medya ortamlarını daha verimli alanlar haline getirebilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, computers, computer networks, Computer Mediated Communication, Internet, Web 2.0, online journalism, online chat, small talk rooms, wikis, e-commerce, e-signature, digital media, digital games, Digital Culture, digital imagery, avatar, cyber space, virtual space, virtual reality with many concepts such as these concepts are defined, explains the social, cultural and economic phenomena has become a natural part of our daily conversations. The concept that includes and combines all these concepts is“new media.”With the introduction of New Media tools into our lives, interest in traditional media is decreasing in most countries. The young population in particular benefits from New Media tools that have internet access and visual and auditory features to their needs for news and information retrieval, entertainment and socialization. Graphic design emerged from the printing and publishing industry, and the term first came into use in the 1950s. Graphic design is an art of visual communication in which more than one branch of science is used together in the scientific or technical field. Communication is the vital element of graphic design. In fact, what makes graphic design so interesting, active and modern is that it is oriented towards communication. The designer has to present up-to-date information with modern acclaim and with modern tools and materials. For this reason, new trends, technological inventions and the artistic, philosophical, political, sociological, etc.discussed in the period in which he lived. He should monitor the issues closely. The research shows how strong the link between graphic design and New Media is, and also how New Media can express itself through graphic design, so graphic designers and programmers can work together to make new media environments more efficient.