Astana process in context with Iranian, Russian and Turkish foreign policies on Syrian complexity
Suriye karmaşıklığında İran, Rus ve Türk dış politikaları bağlamında Astana süreci
  1. Tez No: 638785
  2. Yazar: MEHMET İLBEY ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezdeki asıl soru Astana sürecinin tanımlanması ve garantör ülkelerin Suriye iç savaşının değişen dinamikleri çerçevesinde böyle bir süreci başlatmasına neden olan dinamikleri açıklamaya dayanmaktadır. Teorik kısım, neorealizmi hem doğa bilimlerinde hem de Uluslararası İlişkiler disiplininde yeni yeni kullanılan“karmaşıklık”paradigmasıyla birleştirmeyi amaçlamaktadır. Teorik kapsamda savunulacak durum, doğrusal bir ontoloji izlerken neorealizm devletlerin dış politikalarındaki değişen dinamikleri açıklamakta sorun yaşayabileceği yönündedir. Karmaşıklık paradigması, ontolojik temelinden kaynaklan doğrusal olmayan süreçleri açıklar. Özellikle aktörlerin çeşitliliği ve çeşitliliği, aralarındaki bağlantı, karşılıklı bağımlılık ve değişen çevreye uyumun bu fenomenin indiregenmesine karşı bir çözüm olabileceği öne sürülecektir. Nitekim Suriye krizindeki aktörler çok çeşitlidir ve IŞİD gibi aktörlerin bu süreçteki politikaları derinden etkileyebildiği ve Suriye meselesinin devletlerin güvenliği ve aynı zamanda güç rekabetine dayalı dış politikalarındaki değişikliğin birçok aktörü de etkileyebileceği görülebilir.Bununla birlikte, Suriye karmaşıklığında IŞİD'in ortaya çıkması ve özellikle Suriye'ye müdahalesi ile birlikte Rus aktivizminin yanı sıra diğer aktörlerin bu karmaşıklığa ilişkin politikalarının bölgesel ve küresel güçlerin de değişen dinamikler karşısında değişen dinemikler karşısında etkileşimli olarak politikalarını uyarladıkları görülebilir. Bu süreci anlamak için, Karmaşık Uyarlamalı Sistem (CAS) modeli, Suriye'deki değişen dinamiklere ve aktörlerin pozisyonlarına ve bölgedeki birbiriyle bağlantılı etkileşimlere uygulanacak şekilde geliştirilmiştir. Bu birlikte adaptasyon, aynı zamanda, düzen ve düzensizlik arasındaki karmaşıklıktaki iç içe geçmiş nedenselliklerden de kaynaklanır. Astana süreci de Suriye Karmaşıklığında İran, Rus ve Türk dış politikalarında bu eşgüdümlü karmaşık uyarlamanın bir dışavurumudur.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on explaining the dynamics that led the Iran, Russia and Turkey to initiate Astana Process within the framework of the Syrian Civil War's changing dynamics. The theoretical part intends to combine neorealism with the“complexity”paradigm. Neorealism's linear ontology is problematic in explaining the changing dynamics. The complexity paradigm explains non-linear processes derived from its ontological foundation. Especially the variety and diversity of actors, their interconnection, interdependence, and adaptation to the situation can be a solution against the reductionism of this phenomenon. Actors in the Syrian crisis are very diverse, and it can be observed that actors like ISIS can profoundly affect the policies in this process, and the Syrian issue can affect varied actors' security and foreign policies that are also based on power competition. At the same time, it can be seen that with the emergence of ISIS and Russian activism in the Syrian complexity, especially her intervention in Syria as well as other actors' policies on this complexity, the regional and global powers have also co-adapted their policies on the changing dynamics. In order to comprehend this process, the Complex Adaptive System model was improved to apply in the changing dynamics in Syria and actors' positions as well as interconnected interactions involved in the area. This co-adaptation also derives from the intertwined causalities in the complexity which is between the order and disorder. The Astana process is also an expression of this co-adaptation in Iranian, Russian and Turkish policies in Syrian Complexity.