Ergenlerde anne baba tutumlarının farklı saldırganlık türleriyle ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' attitudes and different types of aggression in adolescents
  1. Tez No: 638821
  2. Yazar: VÜSALE KARAKAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde farklı saldırganlık türleriyle anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda ergenlerde saldırganlığı etkileyebilecek bireysel ve çevresel etmenlerden olan anne-baba tutumları, okul türü, öğrencinin cinsiyeti önemli görülmüş ve saldırganlıkla ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, Giresun il merkezinde bulunan liselerde öğrenim gören 454 (246 kız, 208 erkek) öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara; Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (Demirtaş Madran, 2012), Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (Sümer ve Güngör, 1999)ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Tüm istatistiksel işlemler SPSS 23 istatistik programında gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, cinsiyet değişkenine göre; fiziksel saldırganlıkta erkeklerin, öfke ve düşmanlık boyutunda ise kızların daha saldırgan olduğu görülmüştür. Ayrıca okul türü değişkenine göre ise; akademik açıdan başarısız okul öğrencilerinin fiziksel saldırganlık puan ortalamaları akademik açıdan başarılı okul öğrencilerinden anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, katılımcıların cinsiyetleri ve devam ettikleri okul türü kontrol edildiğinde anne ve baba tutumlarının farklı saldırganlık türleriyle ilişkisini incelemek amacıyla bir dizi hiyerarşik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda saldırganlığın farklı türlerinin (fiziksel/sözel/öfke/düşmanlık) puanlarına ilişkin gerçekleştirilen hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarında, anne ve baba kabul/ilgi/sevgi düzeyleri düşük ve anne ve baba kontrol/sıkı denetim düzeyleri yüksek olan lise öğrencilerinin fiziksel/sözel/öfke/düşmanlık saldırganlık düzeyleri de yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between different types of aggression and parental attitudes in adolescents. In this regard, parents' attitudes, type of school, gender of the student, which are the individual and environmental factors that may affect aggression in adolescents were considered important and their relationship with aggression was examined. The research was carried out on 454 (246 girls, 208 boys) students studying in high schools in Giresun city center. Participants; The Buss-Perry Aggression Scale (Demirtaş Madran, 2012), Child Rearing Attitudes Scale (Sümer ve Güngör, 1999) and Personal Information Form developed by the researcher were applied. All statistical operations were carried out in SPSS 23 statistics program. According to the results of the analysis, according to the gender variable; boys were more aggressive in physical aggression and girls were more aggressive in anger and hostility. In addition, according to the school type variable; It was determined that the average of physical aggression score of academically unsuccessful school students is significantly higher than academically successful school students. In the research, a series of hierarchical regression analyzes were carried out to examine the relationship between the parents 'attitudes and different types of aggression when their participants' gender and the type of school they attend are controlled. Accordingly, in the results of the hierarchical regression analysis of the scores of different types of aggression (physical/verbal/anger/hostility), high school students with low mother and father acceptance / interest / affection levels and high parental control / strict control levels levels of hostility / aggression were also found to be high.