Re-reading Sylvia Plath through the bell jar
Sylvıa Plath'in sırça fanus üzerinden yeniden okunması
  1. Tez No: 638827
  2. Yazar: ESİN KUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE NURAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Eserleri ve kimligi adeta bir fantezi ve mite dönüstürülen Amerikan sair ve yazar Sylvia Plath, edebiyat dünyası tarafından“deli dahi”olarak damgalanmıstır. Dolayısı ile Sylvia Plath ismi sizofreni, delilik, travma ve belirsizilik ile özdeslesmektedir ve sadece yasamı degil eserleri de“Plath miti'nin”anahtar kelimeleri olarak adlandırılabilinecek bu kavramlar üzerinden okunmaktadır. Oysa Sırça Fanus'un objektif bir lens aracılıgı ile okunması okuyucuyu tamamiyle farklı bir tablo ile karsılastırmaktadır. Psikanalitik ve feminist elestiri üzerinden okunana Sırça Fanus, Plath'in sadece kısa öykülerini, siirlerini ve günlüklerini kapsayan organik yazma biçimini ve bu biçimin Sırça Fanus merkezli yapısını degil aynı zamanda Plath'in romanı üzerinden kurdugu ve böylece tüm eserlerine yaymayı basardıgı güçlü politik söylemini açıga çıkarmaktadır. Bu baglamda incelendiginde eserin olay örgüsü 'Cehennem,' 'Araf' ve 'Cennet' olarak üçe bölündügünde, ana karakter Esther Greenwood'un Soguk Savas döneminin açıga çıkarılamayan tarihsel travmalarını okuyucuya yansıttıgı görülmektedir. Esther, Cehennem ve Cennet arası geçen metaforik yolculugunda kendisine eslik eden rehberleri ile zihinsel bir alan yaratarak, sosyal yasama egemen olan patriarkal söylemin önerdigi simulacraya karsı farklı bir yanılsama sunmaktadır. Sonuç olarak hikâyesinin sonunda Esther dil oyunları yardımı ile öz kimligini korumayı basarmakta ve Soguk Savas ideolojisinin dayattıgı sahte kimlikleri yok etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the name Sylvia Plath has always been associated with schizophrenia, madness, trauma and ambiguity, and although her works have been read in the light of these key words, which form the kernel of the Plath myth, reading The Bell Jar with an objective mind supplies a completely different picture. In relation to this, analyzing The Bell Jar through psychoanalytic and feminist literary criticism reveal the fact that Sylvia Plath not only managed to create an organic form of writing, which encapsulates her poems, short stories and journals, all of which turn back to The Bell Jar, but also built her powerful political discourse upon The Bell Jar, which was not a pot boiler, but a reflector of the sociology of Cold War America. Therefore through dividing the novel into three parts as, Hell, Purgatory and Paradise, the protagonist Esther Greenwood reveals the hidden traumas of the Cold War by creating a psychic landscape, including various Virgil's, guides, which is a form of simulacra as opposed to the one created by the dominant patriarchal ideology. At the end of her story, thanks to the play of language, Esther achieves the preservation of her true self through killing the false selves which are postulated by Cold War America. As a result, Esther's story reveals the fact that Plath's entire works must be read as literary works that are part of the sociology of twentieth century America and literature, not fantasies