Morbid obez hastalarda Roux-N-Y gastrik by-pass ve sleeve gastrektominin kilo kaybı üzerine etkilerinin incelenmesi
Tiie comparison of effects of gastric roux-n-y and sleeve castrectomy operations in excess weight loss in morbidly obese patients
  1. Tez No: 638828
  2. Yazar: OKAN MURAT AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DOĞU YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Obezite son yıllarda giderek artan ve epidemi halini alan, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeleri etkileyen önemli bir sağlık sorunu halini almıştır. Bireyle morbid obez haline geldikten sconra medikal diyetle VKI olarak %3S'in altına düşüp bu kiloyu sahil tutmaları %3'ten daha düşük olasılıktadır. Morbid obezite için en etkin tedavi bariatrik cerrahidir. Bariatrik cerrahi sonrası kilo kaybı, obezite ile ilişkili komobiditelerde belirgin azalmaya sebep olmaktadır. Roux and Y Gastrik Bypass (RYGBP) bu konuda Amerika Birleşik Devletlerinde en sık yapılan operasyondur ve uzun dönem sonuçları iyi bilinmektedir. Uzun dönemli takiplerde obezite ile ilişkili komorbiditelerde önemli azalmaya sebebiyet veren belirgin ve kalıcı kilo kaybı sağlayan bir yöntemdir, Sleeve Gastrektomi son yıllarda giderek artan bir uygulama alanı bulan bir ameliyattır. Hastanemizde son üç yıl içinde gerçekleştirilen RYG8P ameliyatları ile Slceve Gasttektomi ameliyatlarının sonuçlan incelenerek kilo kaybı üzerine olan etkileri araştıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is an important heahh µıroblem which has becorne a world widc epidemic which effects both developed co:untries and dcveloping counlries. it is lcss than %3 in probabilily for a morbidly obese patient to faJI bclow 35 krn/m2 and kccp it stab le with me:dia.l diet. 8aria.ıric surgıery is lhc most cfficicm cure for morbid obcsity. Wcight loss due to bariaıric surgery causes significıını resolution in comorbidites in morbidly obese patienıs. R.oux-:n-y g,astric by-pass is lhe mosı common bariı:ııric s.urgery type in the Unitcd States or America. Slcevc gasırecıorny is a ncwly cmcrging operation which has found place in bariatric surgery fıeld in ıhe rcccnt ycars. Thc outcoınes of Sleeyc Gast.rectomy and Gastric Roux-n-y by-pass opcraıioos tıIC rcvicwed and their efTcc.ıs cm excess wcight loss are investigııtcd,