Re-reading of the pruitt-Igoe housing project (St. Louis, Missouri, U.S.) in the context of modernism
Pruitt-Igoe sosyal konutunun modernism bağlamında tekrar ele alınması
- Tez No: 463557
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma 1950ʼlilerin Kuzey Amerikaʼsında orta ve alt gelirli insanlar için tasarlanıp inşa edilen ilk yüksek yoğunluklu sosyal konut projelerinden birini inceler. Bu minvalde, bulunduğu yapılı çevrenin en çarpıcı örneklerinden biri olan Pruitt-Igoe sosyal konutunu ele alır. Pruitt-Igoe, alt söylemleri, mimari stili ve yapım tekniği ile birlikte İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika Birleşik Devleriʼ nin en önemli sosyal araçlarından biri olarak kurgulanmıştır. Fakat proje yaklaşık yirmi yıl içinde artan vandalizm, cinsel-fiziksel saldırı ve soygunlar sebep gösterilerek devlet eliyle yıkılmıştır. Bu inceleme projenin başlangıç ve bitiş noktaları arasında oluşan bu ironik boşluğu yirminci yüzyıl Amerikan Modernizmini ve altında yatan sosyal projeyi sorgulamak üzere mercek altına alır. Bu bağlamda savaş sonrası modernist şehircilik ve modernist mimarlığın, Modernizm okuması içerisindeki yerini keşfetmeyi ve Pruitt-Igoeʼ nun anlamının, temsil ettiği fikirlerin ve temelini oluşturan bağlamların çözümlemelerini yapmayı amaçlar. Bu okuma genel olarak savaş sonrası Amerikan modernist şehirciliği, modernist mimarlığı ve bunun sosyal-mekansal çıkarımları üzerinden yapılır.
Özet (Çeviri)
This study examines one of the first examples of massive public housing projects in the 1950s, which was originally designed and built for middle and low income groups in North America. The Pruitt-Igoe Housing Project was selected as a significant sample in terms of the defined built environment. It came into existence as a social tool with its underlying discourse, architectural style and construction technique in the post-World War II U.S. However, due to a public decision, within twenty years, it was razed on the grounds of increasing vandalism, sexual assaults and muggings. This research mainly focuses on this ironic gap between the beginning and end points of the project in order to inquire into twentieth-century modernist urbanism as the underlying social project. In this manner, it proposes to place post-war modernist urbanism and architecture in the re-reading of Modernism and to deconstruct the meaning, represented in the ideas and underlying discourses of Pruitt-Igoe in Modernism. This inquiry is mainly conducted through the content of modernist urbanism, modernist architecture of the twentieth century and its social and spatial implications in the U.S.