The impact of tourism revenues on economic growth
Turizm gelirlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 638871
  2. Yazar: KAAN SAMSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI TORAĞANLI KARAMOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, 1995-2018 dönemine ait 181 ülkeyi kapsayan bir veri setini kullanarak, turizm gelirlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin ampirik sonuçlarını göstermektedir. Çalışma kapsamında Figini ve diğerlerinin (2009) çalışmasına paralel bir yaklaşımla doğrusal regresyon modelini kullanarak, turizmin farklı turizm gelir seviyesine sahip ülke gruplarında kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılat (GSYİH) üzerindeki etkisini test ediyorum. Çalışmanın sonuçları, turizm gelirlerinin nominal GSYİH'ya oranı yüksek olan, turizm odaklı ekonomilerde kişi başına GSYHI büyüme oranını olumlu etkilediğini göstermektedir. Bütün ülkeler baz alındığında, tahmin sonuçlarına göre, turizm ve ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki raporlanmamıştır. Ayrıca, beklentilere paralel olarak, açıklık ve yatırım değişkenlerinin katsayıları tüm spesifikasyonlarda pozitif ve anlamlı bulgulanarak, bu iki değişkenin kişi başına düşen GSYİH'yi olumlu etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper shows empirical results of the impact of tourism revenues on economic growth based on a sample covering of 181 countries using annual data for the period 1995-2018. Using a linear regression model in parallel to Figini et al. (2009), I test the impact of tourism specialization on per capita GDP across a group of countries with different levels of tourism specialization. My results show that increase in tourism specialization, measured as the ratio of tourism revenues to nominal GDP, positively impact per capita growth rate of countries which are highly dependent on tourism. For the whole sample, the estimation results fail to find a significant relationship between tourism and economic growth. However, I find a positive and significant coefficient for openness and investment variables across different specifications, in parallel to expectations, indicating that these two variables positively affect GDP per capita.