Çölyak hastalığı tanısıyla takip edilen çocuk hastalarda oral ekosistem değişiklikleri
Oral ecosystem changes in pediatric patients followed up with celiac disease diagnosis
- Tez No: 638884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ÖZGÜL KALYONCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; ÇH tanısı alan çocukların ağız ve diş sağlığı bulgularının, tükürük kalprotektin ve IL-6 değerlerinin incelenmesi, sağlıklı çocuk kontrol grubu değerleri ile karşılaştırılması, bu iki biyokimyasal belirtecin ÇH'na sahip çocuklarda ağız içi bulgular üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma M Ü Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti ve Biyokimya Anabilim Dalında gerçekleştirildi. M.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Polikliniği'ne Kasım 2019- Aralık 2019 tarihleri arasında çeşitli sebeplerle başvuran, çölyak hastalığı tanısı konmuş en az 6 aydır düzenli takip altında olan ve daha yeni çölyak hastalığı tanısı konmuş çocuklar çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak aynı yaş aralığında herhangi bir sistemik hastalığı olmayan çocuklar çalışmaya dahil edildi. Çocukların ağız içi muayeneleri yapıldıktan sonra tükürük örnekleri toplandı. Tükürükteki IL-6 ve kalprotektin değerleri, Sandviç Elisa yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında kontrol grubunun diş fırçalama alışkanlıklarının diğer gruplardan daha iyi olduğu, bu sebeple daha düşük DMFT/ dft ortalamasına ve OHI-S sdeğerlerine sahip olduğu bulunmuştur. Çölyak hasta grubunda daha yüksek oranda gelişimsel mine defekti ve BAKH tespit edilmiştir ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır (p0,05). Sonuçlar: Aratırmamızda çölyak hastası çocuklarda tesbit edilen yüksek tükrük kalprotektin değerleri ile çölyak tanısında ve teşhisinde nonvaziv bir yöntem olan tükrüğün kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study; the evaluation of salivary calprotectin and IL-6 values in children with celiac disease (CD) and comparison with the healthy control group and their effects on intraoral findings in children. Materials and Methods: This study was carried out at Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry and Biochemistry. Children who have applied to the M. U. Faculty of Medicine Department of Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition for various reasons between November 2019 and December 2019, have been diagnosed with CH for at least 6 months and have been diagnosed newly CH are included in the study. Children who did not have any systemic disease in the same age group as control group were included in the study. Saliva samples were collected after oral examination of children. IL-6 and calprotectin values in saliva were evaluated using the Sandwich Elisa method. Results: It was found that the toothbrushing habits of the control group among the groups were better than the other groups, therefore they have lower DMFT/ dft average and OHI-S values. A higher rate of developmental enamel defects and BAKH were detected in the celiac patient group and there was a statistically significant relationship (p=0,0001, p=0,043). It was determined that the highest salivary calprotectin values were followed by celiac patients and difference between the groups was the statistically significant (p= 0,036). The highest saliva IL-6 values were found in control group, but no statistically significant (p>0,05). Conclusions: Among the investigated groups, the calprotectin values gave significant results and may be a noninvasive method that can be used in the diagnosis and diagnosis of celiac disease.