Astımlı çocuklarda orofasiyal disfonksiyonların tespiti ve ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Determination of orofacial dysfunctions and evaluation of oral health-related quality of life in asthmatic children
  1. Tez No: 638891
  2. Yazar: BUKET CEYLAN ÇALIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Astım çocukluk çağının en yaygın kronik hastalıklarından biridir. Bu çalışmada astım tanılı çocuklarda orofasiyal kas disfonksiyonun ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi üzerinde etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 8-10 yaş arasında 79 astım tanılı ve 79 sağlıklı olmak üzere toplam 158 katılımcı dahil edildi. Astım tanılı katılımcılar kontrollü ve kontrolsüz astım gruplarına ayrıldı. Çalışmaya alınan tüm çocukların orofasiyal kas disfonksiyonları“Nordic Orofacial Test and Screening”(NOT-S) ile, ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi Çocuk Algı Ölçeği (CPQ8-10) ile değerlendirildi. Çalışma verilerinde kesikli sayısal değişkenler Kolmogorov-Smirnov testiyle incelendi. Gruplar içerisindeki NOT-S ve CPQ8-10 skorlarındaki farklılıklar ve korelasyonlar sırasıyla Mann-Whitney ve Spearman korelasyon testleri kullanılarak değerlendirildi. NOT-S dağılımı ve her grup için CPQ8-10 derecelendirmeleri Ki-Kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Asthma is one of the most common chronic diseases of childhood. The aim of this study was to investigate the effects of orofacial muscle dysfunction on oral health-related quality of life in children with asthma. A total of 158 participants, 79 diagnosed with asthma and 79 healthy, were included in the study. Participants diagnosed with asthma were divided into controlled and uncontrolled asthma groups. The orofacial muscle dysfunctions and oral health-related quality of life of all children included in the study were evaluated with Nordic Orofacial Test and Screening (NOT-S) and Child Perception Scale (CPQ8-10). In the study data, discrete numerical variables were analyzed with the Kolmogorov-Smirnov test. The differences and correlations in the NOT-S and CPQ8-10 scores within the groups were evaluated using Mann-Whitney and Spearman correlation tests, respectively. The NOT-S distribution and CPQ8-10 ratings for each group were evaluated with Chi-Square test.