Büyükler serbest stil Türkiye şampiyonasına katılan güreşçilerde kilo düşme profillerinin incelenmesi
Investigation of weight loss profiles in the seniors freestyle wrestlers participated in Turkey championship
  1. Tez No: 638925
  2. Yazar: KÜRŞAT ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, büyükler serbest stil Türkiye şampiyonasına katılan erkek güreşçilerin kilo düşme profillerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu çalışmada araştırma grubunu, Büyükler Türkiye Güreş Şampiyonasına katılmış sporcular arasından çalışmamıza gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve yaş ortalamaları 23,38±4,26 yıl olan 153 sporcu oluşturmuştur. Araştırmaya başlamadan önce gerekli izinler ve etik kurul onayı alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Yarar, Eroğlu, Üzüm ve Polat (2016) tarafından geliştirilen“Sporcu Kilo Düşme Yöntemleri ve Etkileri Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (version 20) paket programı kullanılmıştır. Verilerin yüzde, frekans ve ortalama değerleri belirlenmiş olup, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda parametrik olmayan testlerden Kruskall Wallis testinden ve farklılığı yaratan grubun belirlenmesinde ise post hoc testlerinden Tamhane's T2 testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p˂0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan güreşçilerin, boy uzunluğu ortalamaları 175,5±7,03 cm, spor yaşı ortalamaları ise 10,45±3,31 yıl olarak tespit edilirken, güreşçilerin %47,1'ini hafif sıklet, %28,8'ini orta sıklet, %24,2'sini ise ağır sıklet sporcular oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan güreşçilerin %73,9'u kilo düşme konusundaki bilgilerini yeterli bulurken, %15,7'si ise yeterli bulmamaktadır. Araştırmaya katılan güreşçilerin büyük çoğunluğu (%80,4) vücut ağırlığının uygun sınırlar içerisinde olduğunu düşünmektedir. Araştırmaya katılan tüm sıkletlerdeki güreşçilerin çok büyük bir çoğunluğu, müshil, diyet ve idrar söktürücü gibi haplar kullanmayı tercih etmediklerini belirtirlerken, kilo düşme yöntemlerinin tercih edilmesi bakımından diyet alt boyutunda yer alan yağ tüketiminin azaltılmasının (ağır sıklet %54,1; orta sıklet %37,2; hafif sıklet %35,6) en çok tercih edilen cevap olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, sıkletler arası alt boyutların karşılaştırılmasında sadece diyet alt boyutu içerisinde yer alan“Karbonhidrat tüketimini azaltırım”cevapları arasında anlamlı bir farka rastlanmıştır (p0,05). Sonuç olarak, güreşçilerin kilo düşme stratejisi olarak, genellikle vücuttan yağ kaybı, sıvı kaybı, yiyecek ve karbonhidrat tüketimini azaltma eğilimde olma gibi yeterli ve dengeli beslenme açısından oldukça önemli konular üzerinde yoğunlaştıklarının görülmesinden hareketle, sporcu performansını etkileyen fizyolojik ve psikolojik faktörlerin bu etkenlerden önemli ölçüde etkilendiği düşüncesiyle, performans sporcuları ve antrenörlere kilo düşme yöntemleri ve kilo kontrolü hakkında uzmanlar tarafından seminerler verilmesi, bilgilendirilmesi ve özellikle sıklet sporlarında müsabık performans sporcusu yetiştiren antrenörlerin bu seminerlere katılımlarının zorunlu hale getirilmesinin, sporcuların ulaşmak istedikleri yüksek performans noktasına erişebilmeleri açısından oldukça fayda sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the male wrestlers joined the championship in Turkey's senior age categories according to weight category of the weight loss profile. The research group of the study is composed of 153 wrestlers who are participated in the seniors free style Turkey wrestling Championships. The average age of the volunteer wrestlers participating in the study is 23.38 ± 4.26 years. Before starting the research, necessary permissions and ethics committee approval were obtained. In the research,“Athlete Weight Loss Methodology and Effects Scale”developed by Yarar, Eroğlu, Üzüm and Polat (2016) was used. SPSS (version 20) package program was used in the statistical analysis of the obtained data. Percentage, frequency and average values of the data were determined. The normality tests of the data were carried out with the Kolmogorov Smirnov test. Kruskall Wallis test, which is one of the nonparametric tests, was used in comparisons between groups. Tamhane's T2 test was used to determine the group that created the difference. Spearman correlation test was used to examine the relationships between variables. Significance level was accepted as p˂0.05. Average height of wrestlers participating in the research is 175.5 ± 7.03 cm and the average age of sports is 10.45 ± 3.31 years. 47.1% of the wrestlers are light weight, 28.8% are middle weight and 24.2% are heavy weight athletes. According to the wrestlers participating in the research, 73.9% of their knowledge about weight loss is sufficient. But knowledge of 15.7% is not enough. The majority of the wrestlers (80.4%) participating in the research think that their body weight is within the appropriate limits. The vast majority of the wrestlers stated that they did not prefer to use pills such as laxatives, diets and diuretics. In the diet sub-dimension, reduction of fat consumption (heavy weight 54.1%; medium weight 37.2%; light weight 35.6%) is the most preferred answer for weight loss methods. According to the findings obtained in the study, a significant difference was found in the comparison of the sub-dimensions, between the“I decrease the carbohydrate consumption”responses in the diet sub-dimension (p 0.05). As a result, wrestlers generally focus on weight reduction strategy, such as fat reduction, fluid loss, food and carbohydrate consumption reduction. However, these issues are very important in terms of adequate and balanced nutrition. With the idea of physiological and psychological factors that impact athlete's performance is affected by such factors, for reaching the peak performance, it can be beneficial to organizing seminars by experts about weight control and weight losing methods for performance athletes and coaches, making these seminars compulsory for coaches who educate competent athletes, especially in individual sports.