Üzüm çekirdeği ekstresinin hızlı üst çene genişletmesi esnasında rat palatalsuturundaki kemik oluşumu üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of grape seed extract on bone formation in palatal sutures of rats during rapid maxillary expansion
  1. Tez No: 638926
  2. Yazar: MEHMET EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı ratlarda hızlı üst çene genişletmesi esnasında sistemik uygulanan üzüm çekirdeği ekstresinin kemik oluşumu üzerine etkilerini radyolojik ve histolojik olarak incelemektir. Çalışmamızda 40 adet erkek 10-12 haftalık Wistar ratı kullanılmıştır. Hızlı üst çene genişletmesi yapılan denekler 5 gruba ayrılmıştır (n=8). Tüm gruplara 5 günlük aktif genişletme dönemi sonrasında 10 günlük pekiştirme uygulanmıştır. Kontrol grubuna genişletme dönemi boyunca orogastrik gavaj yöntemiyle sistemik olarak 1 ml serum fizyolojik verilmiştir. Grup 2'ye sadece genişletme döneminde 150 mg/kg/gün, Grup 3'e genişletme ve pekiştirme dönemi boyunca 150 mg/kg/gün, Grup 4'e sadece genişletme döneminde 300 mg/kg/gün, Grup 5'e ise genişletme ve pekiştirme dönemi boyunca 300 mg/kg/gün üzüm çekirdeği ekstresi verilmiştir. Pekiştirmenin tamamlanması ile çalışmanın 15. gününde sakrifiye edilen ratlar mikro bilgisayarlı tomografi ile kemik hacmi ve kemik mineral yoğunluğu, histolojik olarak ise osteoblast, osteoklast, inflamatuar hücre ve kapiller alan sayısı açısından incelenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Yapılan radyolojik analizde kemik mineral yoğunluğu ve kemik hacmi değerleri üzüm çekirdeği ekstresi verilen tüm gruplarda kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to radiologically and histologically evaluate the effects of grape seed extract administered systematically for the rapid maxillary expansion in rats. Forty male 10 to 12 week old Wistar rats were used in our study. Rapid maxillary expansion subjects were divided into 5 groups (n=8). In all groups, the 5 day active expansion period was followed by a 10 day retention period. During the expansion period, the control group received 1 ml of saline systemically by orogastric gavage. Group 2 received 150 mg/kg/day grape seed extract only during the expansion period, Group 3 received 150 mg/kg/day during the expansion and retention periods, Group 4 received 300 mg/kg/day only during the expansion period, and Group 5 received 300 mg/kg/day during the expansion and retention periods. The rats were sacrificed at the end of the retention period on day 15 when they were examined for bone volume and bone mineral density using micro-computed tomography and histologically for osteoblast, osteoclast, inflammatory cell and capillary counts. Data obtained were statistically analysed. In the radiological analysis, bone mineral density and bone volume values in all groups which received grape seed extract were found to be significantly higher compared to the control group.