Öğretmenlerin hizmet öncesi eğitim yeterlik algıları, mesleki adanmışlık algıları ve mesleki dayanıklılık inançlarının incelenmesi
Analysis of teachers 'pre-service education competence perceptions, job commitment perceptions and occupational resistance beliefs
- Tez No: 638939
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Aydın ilinde bulunan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki özel ve devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet öncesi eğitim yeterlik algıları, mesleki adanmışlık algıları ve mesleki dayanıklılık inançları ile ilgili tespitlerin yapılması; öğretmen adanmışlığını yordayan faktörlerin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için 2018-19 eğitim-öğretim yılı içerinde aktif olarak görev yapan öğretmenlerin hizmet öncesi eğitim yeterlik algıları, mesleki adanmışlık algıları ve mesleki dayanıklılık inançları ile ilgili tespitlerin yapılması maksadıyla betimsel tarama modeline başvurulmuştur. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı içinde Aydın il sınırları içindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda görev yapan toplamda 14647 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfü örnekleme yöntemi ile seçilmiş 304 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmamızın veri toplama ve analizi süreçleri için nicel yöntem kullanılmış olup, veri toplama aracı olarak ölçek formları uygulanmıştır. Öğretmenler üzerinde yapılan araştırmadan toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin kişisel ve mesleğe ait özelliklerinin dağılımı, frekans ve yüzde ile belirtilmiştir. Araştırmada kullanılmış olan Hizmet Öncesi Eğitimin Yeterliğine İlişkin Öğretmen Algı Ölçeği, Öğretmenlik Mesleğine Adanmışlık Ölçeği ve Öğretmenler İçin Mesleki Dayanıklılık İnancı Ölçeği ve bu ölçeklerin alt boyutlarının normal dağılıma uyma durumları çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) katsayıları ile belirlenmiştir. Araştırmada nonparemetrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular %95 güven düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılım gösterenlerin, ölçeklerin ve alt boyutlarının birbiri ile arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Sonuç olarak; araştırmaya katılım gösteren öğretmenlerin sunacakları eğitimi planladıkları ve uygulamalarını yaptıkları, ayrıca öğrenci, meslektaş, yönetici, veli ve toplumla ilişkiler konusunda kendilerini yeterli gördükleri belirlenmiştir. Yine benzer şekilde öğretmenlerin görev süreçlerinde mesleğe bağlı oldukları, özverili çalışma tutumları sergiledikleri ve kendilerini öğrencilere adadıkları belirlenmiştir. Bunun yanısıra öğretmenler kendilerini mesleki bakımdan dayanıklı olarak görmektedirler. Araştırmaya katılım gösteren öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin onların mesleki dayanıklılık inançları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, It is aimed to be determined related to the pre-service education competence perceptions, job commitment perceptions and occupational resilience beliefs of teachers working in private and public schools at the primary, secondary and high school levels in Aydın province; it is aimed to be determined what factors have predict teacher commitment.For this purpose, it has ben applied descriptive screening model in order to make determinations in regard of of pre-service education competence perceptions, job commitment perceptions and occupational resilience beliefs of teachers who were actively working in 2018-19 academic year. The research consists of 14647 teachers working in primary, secondary and high school schools depende on the Ministry of National Education within the borders of Aydın in 2018-2019 academic year. The sample of the study consists of 304 teachers selected by simple random sampling method. Quantitative method was used for data collection and analysis processes of our research and scale forms were used as data collection tool. SPSS 20 program was used to evaluate the data collected from the research conducted on teachers. Distribution of teachers' personal and occupational characteristics are indicated by frequency and percentage. The Teacher Perception Scale regarding the Adequacy of Pre-Service Education, the Commitment to Teacher Profession Scale, and the Occupational Resilience Belief Scale for Teachers Scale and their compliance with the normal distribution were determined by Skewness and kurtosis coefficients. In the study, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis H tests, which are nonparemetric tests, were analyzed. Findings obtained as a result of the research were evaluated at a 95% confidence level. The direction and intensity of the relationship between the scales and the sub-dimensions of the participants of the study were examined with the Spearman correlation coefficient. As a result; It has been determined that the teachers participating in the research planned and implemented the education they would offer, moreover they considered themselves sufficient in relation to the students, colleagues, administrators, parents and the community. Similarly, it has been determined that teachers are committed to the profession in their job processes, exhibit devoted working attitudes and dedicate themselves to students. In addition, teachers consider themselves to be professionally resistant. It was determined that the commitment levels of teachers participating in the research is the teaching profession have a significant effect on their professional resilience convictions. In addition, teachers consider themselves to be professionally resistant. It has been determined that the teachers' commitment to the teaching work has a significant effect on their occupational resilience beliefs.