Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pre-school teachers' professional selfefficacy perceptions and classroom management skills
  1. Tez No: 956119
  2. Yazar: GAMZE NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKINCI COŞGUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YÜKSEK USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Aksaray, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve İstanbul illerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulları ve anasınıflarında görev yapan öğretmenlerden oluşan bir örneklem grubuyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup; veri toplama aracı olarak Toran, Mart ve Özden (2024) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğretmen Mesleki Öz-Yeterlik Ölçeği”ile Dinçer ve Akgün (2015) tarafından geliştirilen,“Okul Öncesi Öğretmenleri için Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin mesleki özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerileri demografik değişkenlere göre analiz edilmiş, öğretmenlerin mesleki özyeterlik algıları ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, okul öncesi öğretmenlerinin yaş, cinsiyet, kurs, proje veya hizmet-içi eğitime katılım durumu ve çalışma süresi değişkenlerinin mesleki öz-yeterlik ve sınıf yönetimi becerileri üzerinde etkili olduğu ortaya koymaktadır. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik düzeylerinin sınıf yönetimi becerileriyle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur. Özellikle mesleki özyeterlik algısının, sınıf yönetimi becerilerinin gelişiminde belirleyici bir faktör olması, bu alanın desteklenmesinin öğretim sürecine dolaylı katkılar sağlayabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarında ve hizmet içi eğitim süreçlerinde, öğretmenlerin öz-yeterliklerini artırmaya yönelik uygulamalara öncelik verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' perceptions of professional self-efficacy and their classroom management skills. The research was conducted with a sample group of teachers working in independent kindergartens and preschool classes affiliated with the Ministry of National Education in the provinces of Aksaray, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, and Istanbul during the 2024–2025 academic year. A relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. As data collection tools, the“Preschool Teacher Professional Self-Efficacy Scale”developed by Toran, Mart, and Özden (2024) and the“Classroom Management Skills Scale for Preschool Teachers”developed by Dinçer and Akgün (2015) were employed. In the research, preschool teachers' professional self-efficacy perceptions and classroom management skills were analyzed according to demographic variables, and the relationship between teachers' self-efficacy perceptions and classroom management skills was statistically examined. The findings revealed that variables such as age, gender, participation in courses, projects or in-service training, and working hours significantly affect teachers' professional self-efficacy and classroom management skills. Additionally, it was found that preschool teachers' levels of professional self-efficacy are significantly related to their classroom management skills. In particular, the perception of professional self-efficacy was found to be a determining factor in the development of classroom management skills, suggesting that supporting this area may contribute indirectly to the teaching process. Accordingly, it is recommended that teacher training programs and in-service training processes prioritize practices aimed at enhancing teachers' self-efficacy.