Laparoskopik cerrahide farklı endtidal karbondioksit değerlerinde total intravenöz anestezi ve inhalasyon anestezisinin ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ölçümü ile kafa içi basınç üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of total intravenous anesthesia and inhalational anesthesia on intracranial pressure with ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter during laparoscopic surgery under different endtidal carbondioxide value
- Tez No: 638958
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DEMİRHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Laparoskopik cerrahi açık cerrahi ile karşılaştırıldığında daha az invazivdir, daha az hemoraji riski mevcuttur ve hastalar daha erken taburculuk imkanına sahiptir. Biz bu çalışmada laparoskopik cerrahide farklı endtidal karbondioksit değerlerinde total intravenöz anestezi ve inhalasyon anestezisinin ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ölçümü kafa içi basıncına etkisini araştırdık. Çalışmada KAH, SKB, DKB, OKB, etCO2, SpO2, ONSD, PPEAK, PPLATO, ISI, ONSD/ETD ve ETD değerleri 5 zaman diliminde kaydedilip daha sonra analiz edilmiştir. Çalışmamızda 4 grup oluşturulup arasındaki fark incelenmiştir. Propofol ve sevofluran anestezi yöntemleri ve farklı endtidal karbondioksit basınçlarının kafa içi basınç üzerine etkisi incelenmiştir. Yapılan incelemelere göre SKB, DKB, OKB, SpO2, PPEAK, PPLATO ve ETD değerlerinde5 zaman dilimnde dört grup arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. KAH değeri için yalnızca T1 zaman diliminde anlamlı fark tespit edilmiştir. etCO2, ISI ve ONSD/ETD değerlerinde T0, T1, T2, T3 ve T4 için gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. ONSD içinde T0 ve T1 için fark olmadığı ve T2, T3 ve T4 zamanları için gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, laparoskopik kolesistektomilerde uygulanan pnömoperitonyumun optik sinir kılıf çapını artırdığını, pnömoperitonyum uygulanma süresinin optik sinir kılıf çapı artışı ile korele olduğunu, bu hastalarda anestezi yönetiminde volatil anestezikler yerine TIVA kullanılması ve etCO2'in 30 mmHg dolayında tutulmasıyla optik sinir kılıf çapı artışının sınırlandırılabildiğini tespit ettik. Sağlıklı insanlarda bu basınç artışı büyük oranda önemsiz olmakla birlikte, intrakraniyal patolojisi olan veya artmış İKB, azalmış serebral perfüzyon riski taşıyan hastalarda laparoskopik cerrahilerde anestezi tekniği dikkatle seçilmeli ve etCO2 seviyeleri gibi intrakranial etkileri olan değerler hassasiyetle takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic surgery is less invasive compared to open surgery, there is less risk of hemorrhage, and patients have the possibility of earlier discharge. In this study, we investigated the effect of total intravenous anesthesia and inhalation anesthesia on ultrasonographic optic nerve sheath diameter measurement in intracranial pressure in different endtidal carbon dioxide values in laparoscopic surgery. In the study, HR, SBP, DBP, MBP, etCO2, SpO2, ONSD, PPEAK, PPLATO, HEAT, ONSD / ETD and ETD values were recorded in 5 time periods and then analyzed. In our study, 4 groups were created and the difference between them was examined. The effects of propofol and sevoflurane anesthesia methods and different endtidal carbon dioxide pressures on intracranial pressure were investigated. According to the examinations, it was determined that there was no significant difference between the four groups in SBP, DBP, MBP, SpO2, PPEAK, PPLATO and ETD values. A significant difference was found for the HR value only in the T1 timeframe. There was a significant difference between the groups for T0, T1, T2, T3 and T4 in etCO2, HEAT and ONSD / ETD values. There was no difference in ONSD for T0 and T1, and statistically significant differences were found between the groups for T2, T3 and T4 times. As a result, we determined that pneumoperitoneum applied in laparoscopic cholecystectomies increased the optic nerve sheath diameter, the duration of pneumoperitoneum was correlated with the increase of optic nerve sheath diameter, and in these anesthesia management, the increase in the optic nerve sheath diameter could be limited by using TIVA instead of volatile anesthetics and keeping etCO2 around 30 mmHg. . Although this pressure increase is largely insignificant in healthy people, anesthesia technique should be carefully selected in laparoscopic surgeries in patients with intracranial pathology or increased risk of decreased cerebral perfusion and values with intracranial effects such as etCO2 levels should be carefully monitored.