İbn Teymiyye ve Thomas Hobbes'un otorite anlayışlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Ibn Taymiyyah and Thomas Hobbes' understandings of authority
- Tez No: 638959
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otoritenin siyasal boyutu, yöneten ile yönetilen arasındaki eşitsiz ilişkide gücün meşrulaştırılarak gönüllü itaatin sağlanmasını ifade eder. Bundan dolayı siyasal otorite kavramı, iktidar ilişkilerini tanımlayıcı ve açıklayıcı bir niteliğe sahiptir. Otorite hakkında düşünen ve yazan iki önemli isim, İbn Teymiyye ve Thomas Hobbes'tur. İbn Teymiyye, İslam siyasi düşüncesinin teorik zemininin oluştuğu Orta Çağ döneminde yaşamış önemli bir Selefi düşünürdür. Hobbes, Orta Çağ siyasi düşüncesini reddederek iktidar ilişkilerini seküler bir düzlem temelinde yeniden inşa eden modern devlet kuramının önemli teorisyenlerinden biridir. Bu çalışmanın konusu, İbn Teymiyye ve Hobbes'un otorite anlayışları arasındaki farklılıklar ve benzerliklerdir. Beslendikleri kültürel havzanın farklılığına rağmen her iki düşünürün yaşadıkları dönemde kaosa ve çatışmaya tanıklık etmesi otorite anlayışlarını etkilemiştir. Araştırmanın temel sorusu, İbn Teymiyye ve Hobbes'un düşüncelerinde otoritenin nasıl kavramlaştırıldığıdır. Bu bağlamda, çalışmanın kapsamını İbn Teymiyye ve Hobbes'un anlayışlarında otoritenin niteliği, meşruiyet kaynağı ve itaatin ölçüsü oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle siyasal otoritenin kavramsal çerçevesi değerlendirilmekte ve otoritenin var olduğu andan itibaren farklı yönetimlerde nasıl algılandığına dair tarihsel bir analiz yapılmaktadır. Daha sonra İbn Teymiyye ve Thomas Hobbes'un otorite anlayışları düşünürlerin temel eserleri üzerinden ortaya konulmaktadır. Bununla birlikte düşünürlerin otorite anlayışlarını açıklayıcı hâle getirmek için çalışmanın kapsamına uygun ikincil kaynaklardan faydalanılmaktadır. Ortaya çıkan bulgular doğrultusunda son bölümde karşılaştırmalı analiz yöntemiyle İbn Teymiyye ve Hobbes'un otorite anlayışlarındaki farklılıklar ve benzerlikler değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda ortaya çıkan önemli sonuçlardan biri, yaşadıkları dönem ve coğrafyaların farklılığına rağmen iki düşünürün de nitelik ve kaynak farklılıkları olmakla birlikte otoriteyi bir zorunluluk olarak inşa etmesidir.
Özet (Çeviri)
The political dimension of authority refers to the provision of voluntary obedience by legitimizing power in the unequal relationship between the governing and the governed. Therefore, the concept of political authority has a defining and descriptive nature of the relations of power. Two important names who thought and wrote about Authority were Ibn Taymiyyah and Thomas Hobbes. Ibn Taymiyyah was an important Salafi scholar who lived during the Middle Ages when the theoretical groundwork of Islamic political thought was formed. Hobbes is one of the most important theorists of modern state theory, rejecting medieval political thought and reconstructing power relations on the basis of a secular plane. The subject of this work is the differences and similarities between Ibn Taymiyyah and Hobbes' understandings of authority. Despite the diversity of the cultural watershed in which they were fed, the fact that both thinkers witnessed chaos and conflict during their lives influenced their understanding of authority. The fundamental question of the research is how Authority is conceptualized in the thoughts of Ibn Taymiyyah and Hobbes. In this context, the scope of the work is the nature of authority, sources of legitimacy, and measure of obedience in the insights of Ibn Taymiyyah and Hobbes. In the study, the conceptual framework of political authority is first laid out and a historical analysis of how authority is perceived in different administrations from the moment it exists is made. Later, Ibn Taymiyya and Thomas Hobbes' understanding of authority is revealed through the main works of thinkers. However, secondary sources appropriate to the scope of the study are used to clarify the thinkers' understanding of authority. In line with the findings, the last chapter reveals differences and similarities in Ibn Taymiyya and Hobbes' understanding of authority through comparative analysis. An important result that emerged in this direction is that despite the differences in the period and geography in which they lived, both thinkers constructed authority as a necessity, even though there were differences in quality and resources.