Dış yardımın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Somali örneği
The impact of foreign aid on economic growth: The case study of Somalia
- Tez No: 638963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gelişmekte olan ülkeler genellikle GSYİH'da durgun büyüme, kişi başına gelirin düşüklüğü, ticaret dengesinin zayıf olması ve ekonomiye yatırım eksikliği gibi birçok ekonomik sorun yaşamaktadır. Somali dahil olmak üzere birçok gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler, gelişmiş ülkelerden, uluslararası finans kurumlarından ve konsorsiyumlardan yardım, hibe veya kredi şeklinde fon talep etmektedir. Bu tezin amacı, bu dış yardımın Somali'deki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektir. Kişi başına GSYİH, resmi kalkınma yardımı, sabit sermaye oluşumu ve ticaret açıklığı dahil Somali toplam çıktısını açıklamak için bir ekonometrik model geliştirilmiştir. Bu modeli tahmin etmek için 1985-2017 yılları arasındaki yıllık zaman serisi verileri kullanılmıştır. ARDL yaklaşımı, değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisinin belirlenmesi için kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar, kişi başına düşen GSYİH ile açıklayıcı değişkenler arasında uzun dönemli güçlü bir ilişkinin varlığını ortaya koymuştur. Bulgular, dış yardımın Somali'deki ekonomik büyüme üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, uzun vadede, ekonomik büyüme üzerindeki ticaret açıklığının olumlu bir etkisi olduğu, gayri sabit sermaye oluşumunun ise olumsuz bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın bulgularına göre; Somali, yardım odaklı politikalar oluşturmalı ve kişi başına düşen GSYİH'sini artırmak için daha yüksek bir ihracat derecesi sağlamalıdır. İnsanlığa tahsis edilen kalkınma yardımları göz önüne alındığında, yardımın bir kısmı ekonominin daha verimli sektörlerine doğru yapılması olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Developing countries often experience many economic complications such as sluggish growth in GDP, lower per capita GDP, poor balance of trade and lack of investment in the economy. Many developing and underdeveloped countries, including Somalia request funding in the form of aid, grant, or loans from developed nations, international financial institutions, and consortiums. The objective of this thesis is to examine the impact of foreign aid on economic growth in Somalia. An econometric model is developed to explain the Somalia aggregate output, including GDP per capita, Official Development Assistance, capital formation, and trade openness. Annual time-series data from 1985-2017 are used to estimate this model. The ARDL procedure is applied to test the cointegrating relation between variables followed by the bound test. The empirical results indicate a strong long-run equilibrium relationship between GDP per capita and the explanatory variables. The findings show that foreign aid has a negative impact on economic growth in Somalia. Also, in the long run, trade openness on economic growth is found to have a positive impact, whereas gross capital formation has a negative impact. According to the findings of this study; Somalia should formulate aid-led policies and ensure a higher degree of export to improve its per capita GDP. Considering the aid that is allocated to the humanity, part of the aid should be make it towards the more efficient sectors of the economy.