Okul öncesi çocuklara verilen beslenme eğitimi sonrasında çocukların beslenme bilgi ve davranışları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of children on nutrition knowledge and behavior after nutrition training for preschool children
- Tez No: 638962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL BEKTAŞ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızda beslenme eğitiminin, okul öncesi çağı çocuklarda beslenme bilgi ve davranışları üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma, Muğla İli, Menteşe İlçesi'ndeki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine bağlı kreşte (Gündüz Bakımevi) toplam 24 çocukla 2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminin 1. Yarıyılında, Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Tüm çocuklara haftada bir gün okullarında görsel olarak beslenme eğitimi verilmiştir. Haftalık eğitimler sonrasında ailelere hazırlanan broşürler dağıtılmıştır. Böylece çocuklarla birlikte ailelerin de doğru bir şekilde bilgilenmeleri hedeflenmiştir. Çalışma başlamadan önce ailelerin sosyodemografik özellikleri, hastalık durumları ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Eğitim öncesi ve eğitim sonrası çocukların ise beslenme alışkanlıkları ile tüketim sıklıkları sorgulanmış, antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Ailelere çocuklarının bir günlük besin tüketim kayıtlarının nasıl yapmaları gerektiğini öğretilerek bu kaydı tutmaları istenmiştir. Çocukların eğitim öncesi yapılan antropometrik ölçümleri sonucunda mevcut beden kitle indekslerinin kilolu ve obez olma sıklığı %50 olarak saptanmıştır. Eğitim öncesi ve eğitim sonrası çocukların günlük aldıkları enerji, posa, karbonhidrat (CHO) ve demir miktarları Türkiye'ye özgü beslenme rehberine göre güvenli alım düzeylerinin altındadır. Bunun yanı sıra protein, B12 vitamini alımları ise önerilen güvenilir alım düzeylerinin çok üstündedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the effect of nutrition education on nutritional knowledge and behaviors of preschool children. The study was performed in total 24 children from a Muğla Sıtkı Koçman University Nursery in Muğla Province, Menteşe District between October-December 2019. All children received visual nutrition education at their school once a week. After the weekly educations, brochures prepared for families were distributed. Thus, it was aimed that the children and their families should be informed properly. Before starting the study, the sociodemographic features, disease states and eating habits of the families were questioned. Before and after education, the nutritional habits and consumption frequencies of children were questioned and their anthropometric measurements were made. Parents were asked to keep their records, by teaching them how to make their daily food consumption records. As a result of the anthropometric measurements of the children before the education, the frequency of being overweight and obese was found to be 50%. Before the education and training of children after they receive daily energy, fiber, carbohydrates (CHO) and iron concentrations are below safe intake levels based on specific nutrition guide Turkey. In addition, protein and vitamin B12 intakes are far above the recommended reliable intake levels.