Mecmȗ'a-i Eş'âr Süleymaniye Kütüphanesi Âşir Efendi Koleksiyonu 458/1 (vr. 33b-59b) (İnceleme-tenkitli metin)
Mecmȗ'a-i Eş'âr, Süleymaniye Manuscript Library Âşir Efendi Collection number: 458/1 (33b-59b) (Examination-critical text)
- Tez No: 638977
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Manzum ve mensur birçok eseri bünyesinde barındıran klasik Türk edebiyatı, tıpkı Osmanlı Devleti gibi köklü ve zengin bir geçmişe sahiptir. Bu zengin muhtevasıyla hâlâ araştırılmaya ve yorumlanmaya muhtaç yönleri bulunan klasik edebiyatın bünyesinde vücuda getirilmiş en değerli kaynaklarından biri de dönemin şiir panoraması niteliğindeki mecmualardır. Toplumdaki kültürel renkliliği yansıtmaları, edebiyatımıza ve tarihimize ışık tutmaları bakımından ayrıca önem arz eden bu eserler, özellikle son yıllarda araştırmacıların ilgi odağı hȃline gelmiştir. Mecmuaların mahiyetindeki önemleri kavranarak aynı bilinçle hazırlanan bu çalışmada, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ȃşir Efendi koleksiyonunda yer alan 458/1 numarada Mecmȗʻa-i Eşʻȃr başlığıyla kayıtlı eserin 33b-59b varak aralığını ihtiva eden kısım incelenmiştir. İncelemeye alınan kısımda 15., 16. ve 17. yüzyılda yaşamış 47 şairin 5 kaside, 160 gazel, 5 terciʻ-bend, 1 kıt'a ve 1 nazm olmak üzere toplamda 172 şiiri bulunmaktadır. Giriş bölümü ve ardından gelen iki ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde mecmuaların önemine ve Mecmȗʻa-i Eşʻâr'ın özelliklerine değinilmiş ardından MESTAP'a uygun olarak hazırlanan muhteva tablosuna yer verilmiştir. İkinci bölüm ise Mecmȗ'a'daki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması sonucu kurulan tenkitli metni ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature, which includes many works written in verse and prose, has a deep-rooted and rich history, just like the Ottoman State. One of the most valuable resources is the poetry journals, which serve as the poetry panorama of the period. They have materialized within classical literature, which has aspects that still need to be explored and interpreted with its rich content. Especially in the recent years, these works that are also important in terms of reflecting the cultural color in the society and shedding light on our literature and history, have become the focus of researchers. In this study, which was prepared with the same consciousness by understanding the importance of the nature of the journals, the part, which contains the 33b-59b page range of the work registered under the title of Mecmȗʻa-i Eşʻȃr with the number 458/1 in the Ȃşir Efendi collection of the Süleymaniye Manuscript Library, was examined. In the section examined, there are 172 poems in total, which include 5 ode, 160 ghazal, 5 terci'-bend, 1 kıta and 1 verse from 47 poets who lived in the 15th, 16th and 17th centuries. In the first part of this study, which consists of an introductory section and two main sections that follow, the importance of the journals and the features of Mecmȗʻa-i Eşʻâr are given along with the table of contents prepared in accordance with MESTAP (Project of Systematic Classification of Journals). The second part contains the critical text formed as a result of reading the poems in Poetry Journal while comparing them with the figures in divans.