Mecmû'a-i Eş'âr, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Aşir Efendi koleksiyonu (1b-33a) numara: 458/1 (İnceleme-tenkitli metin)
Mecmû'a-i Eş'âr, İstanbul Süleymaniye Manuscript Library, Aşir Efendi collection (1b-33a) number: 458/1 (Examination-critical text)
  1. Tez No: 642679
  2. Yazar: KÜBRA AĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TANRIBUYURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Klasik Türk edebiyatının“kırk ambar”ı olarak da isimlendirilen mecmualar köklü bir edebiyat geleneğine dair yüzlerce yıllık birikimin açığa çıkarılmasına katkı sunmak isteyen araştırmacıların özellikle son yıllarda bakışlarını yönelttikleri değerli kaynaklardır. Gerek edebiyat gerekse kültür tarihine katkı sağlamak adına mecmualar üzerine yapılan çalışmalar, geçmiş dönem edebiyatının anlaşılması ve yorumlanması için de önem arz etmektedir. Mecmuaların yukarıda da zikredilen ehemmiyeti kavranarak yapılan bu çalışmada, Süleymaniye Kütüphanesi Âşir Efendi koleksiyonunda yer alan 458/1 numarada kayıtlı“Mecmû'a-i Eş'âr ”adlı eserin 1b-33a varak aralığını ihtiva eden kısım incelenmiştir. İncelemeye alınan bölümde 15. ve 16. yüzyıl şairlerinden 48'inin 10 kaside, 183 gazel, ve 1 tahmis olmak üzere toplam 194 şiiri bulunmaktadır. İki ana başlıktan oluşan çalışmanın ilk bölümünde mecmuaların önemine ve Mecmû'a-i Eş'âr'ın özelliklerine değinildikten sonra MESTAP'a uygun olarak hazırlanan muhteva tablosuna yer verilmiştir. İkinci bölüm ise Mecmû'a'daki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması neticesinde kurulan tenkitli metni ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The journals which is also called 'kırk ambar' of classical Turkish literature, are valuable resources that researchers who want to contribute to uncovering hundreds of years of knowledge about a long established literary tradition especially in recent years. Studies on journals to contribute to both cultural and literature history are important for understanding and interpreting past literature. This study , which is carried out by understanding the importance of journals mentioned above, has been examined in the section containing the 1b-33a leaf interval of the book named Mecmû'a-i Eş'âr which is also registered in 458/1 number in Süleymaniye library Âşir Efendi collection. In this section, there have been total 194 poems of which 48 of the 15th and 16th century poets have 183 lyrics, 10 tapes and 1 tahmis. In the first part of the study, consisting of two main titles, the content table prepared in according to MESTAP has been given after mentioning the properties of journals and Mecmû'a-i Eş'âr. The second part contains the critized text that was established as a result of reading the poems in the magazine by comparing them with the figures of the divan.