Ses taraflı telekomünikasyon hile (fraud) saptamaya ve önlemeye yönelik bir uygulama
An application for detecting and preventing voice-sided telecommunication fraud
- Tez No: 638979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, telekomünikasyon sektöründeki hile sistemlerinin tespiti ve çalışmada tanıtılan yöntemlerle engellenmesi anlatılmıştır. Yerel operatör firmalarının bu yöntemlerden nasıl etkilendiği ne tür önlemler aldığı, ulusal firmaların bu alanda çalışmalarının neler olduğu incelenmiştir. Tezde kullanılan yöntemlerin son kullanıcıya maddi olarak nasıl yansıdığı ve telefon görüşmelerinde karşılaştığı senaryolara değinilmiştir. Bununla birlikte dolandırıcıların son kullanıcıya karşı yaptığı ataklar ve yine son kullanıcıların tepkileri detaylandırılmıştır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) ise son senelerdeki zorunlu kurallara karşı Sabit Telekom Hizmeti (STH) lisanslı firmalara bildirimleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the identification of cheating systems in the telecommunication sector and their prevention with the methods introduced in the study are explained. How the local operator firms are affected by these methods, what kind of precautions are taken, what national firms are working in this field are examined. How the methods used in the thesis are reflected financially to the end user and the scenarios he/she encounters during the phone calls are mentioned. However, the attacks of fraudsters towards the end user and the reactions of the end users are also detailed. Notifications of Information Technologies and Communication Authority (BTK) to companies that have fixed Telecom Service (STH) licenses against mandatory rules in recent years were evaluated.