Makedonya Türkleri'nin sosyo-kültürel yapısı
Socio-cultural structure of Macedonian Turks's
  1. Tez No: 63899
  2. Yazar: ZERRİN BEDRİ ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Balkan Yarımadası 'nın orta yerinde bulunan Makedonya Cumhuriyeti'nde varlıklarını devam ettiren etnik gruplardan biri de Türkler' dir. Bölgedeki varlıkları Kuman-Kıpçaklar'a dek uzanan Makedonya Türkleri 'nin belirgin bir şekilde ortaya çıkışları, Osmanlı hakimiyeti döneminde başlamaktadır. Makedonya Türkleri, bölgenin Osmanlı hakimiyetinden çıktığı 1912'den itibaren çeşitli tarihlerde Türkiye'ye göçler vermekle ve özellikle Sırplar tarafından uygulanan asimilasyon politikalarına maruz kalmakla birlikte, kendilerine özgü sosyo-kültürel yapıları ve 120.000 civarındaki nüfuslarıyla, varlıklarını günümüze dek sürdürebilmişlerdir. Araştırmamız sırasında, farklı“ekolojik-tabii çevre”ile çok etnikli yapının yer aldığı farklı bir“sosyal çevre”de yaşayan Makedonya Türkleri'nin bazı kültürel öğelerinde Türkiye' dekilere nazaran farklılaşmalar olmasına rağmen, genel özellikleri itibariyle Türk kültür çevresindeki gruplardan birini teşkil ettikleri görülmüştür. Netice itibariyle belirtmek gerekirse, göçler çerçevesinde çok sayıda ailenin Türkiye toplumu ile arasında akrabalık bağı bulunan Makedonya Türkleri orijinal sosyo-kültürel yapılarıyla, Türk kültürünün bölgedeki bir“kültür çerçevesi”ni oluşturmakta ve milli çıkarların gerektirmesi halinde bir“nüfus deposu”özelliğini muhafaza etmekte, çeşitli haksızlıklara uğramakla birlikte Makedonya'nın ekonomik kalkınmasında emek ve beyin gücü fonksiyonunu yerine getirmekte ve hiç şüphesiz Türk-Makedon ilişkilerinin geliştirilmesine olumlu katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turks are one of the ethnic groups living in the Macedonian Republic, in the central Balkan Peninsula. The emergence of Macedonian Turks, whose existence dates back to Kuman-Kipchaks, begins with the Ottoman sovereignty in the region. Macedonian Turks, around 120.000, maintaining their authentic socio-cultural structure have survived despite the assimilation policies of Serbs and migrations since evacuation of the area in 1912 by Ottomans. During researches it was obserwed that, Macedonian Turks despite their living in a different“social environment”situated in a multi-ethnic“ecological-natural environment”represent Turkish culture in their general characteristics. Consequently, it can be argued that; in terms of national interests, Macedonian Turks with their authentic socio-cultural structures present a Turkish“cultural frame”in the area and still maintain their quality as a“population despite”facing various injustices, with their labour and brain powers they play an important role in the economic development of Macedonia. Nevertheless, they have positive effects on the development of Turkish-Macedonian relations.