Dış ticaret kısıtlamaları, etkileri ve refah üzerindeki etkisinin ölçülmesi
Trade restrictions, effects and measurement of effects on welfare
  1. Tez No: 63900
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. OKAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dış ticaret kısıtlamalarının endeks olarak gösterim şekli olan dış ticaret kısıtlamaları endeksi (Trade Restrictiveness Index, TRI, Anderson ve Neary 1994) incelenip Türkiye için denenmiştir. Ayrıca bu endeks diğer kullanılan dış ticaret koruma oranları olan, ortalama koruma oranı ve ticaret ağırlıklı ortalama koruma oranı ile de karşılaştırılmıştır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, dış ticaretin nedeni ve önemi, gelişmesi, serbestleşmesi ve bu eğilimden sapmalara kısaca değinilmiştir. Teorik olarak dış ticaret kısıtlamalarının gerekçeleri ve etkileri incelenip, bu bölümün sonunda koruma politikalarına değinilmiştir. İkinci bölümde, kullanılabilecek üç değişik endeksin, ortalama koruma oranı, ticaret ağırlıklı ortalama koruma oranı ve TRI'nin tanımları verilmiştir. TRI, basit bir genel denge modeli ile ortaya konulduğundan ilk olarak genel dengenin ekonomide ne anlam taşıdığı kısaca verilmiştir. Bu bölümde son olarak oluşturulan basit genel denge modeli (Simple CES/CET CGE Model) teorik olarak incelenmiştir. Türkiye'nin dış ticaret verilerinin, Anderson tarafından sağlanan ve Microsoft ExcelT ortamında oluşturulmuş olan modele uyarlanıp elde edilen sonuçlar üçüncü bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak Türk dış ticaretinin gelişimi ve 1980 sonrası politikalara değinilmiştir. TRI'nin hesaplanması sırasında kullanılan, TRI'nin ikame esneklikleri ile dönüşüm esnekliklerine duyarlılığının bulunması için, model bu değişkenlerin farklı değerleri için 100 den fazla çözülmüş ve sonuçları verilmiştir. Bunların dışında serbest ticaret varsayımı altında (Tarife ve tarife dışı engellerin kaldırıldığı, dış ticaret değerlerinin değişmediği varsayımı altında) ve yalnızca tarife hadlerinin sıfırlandığı varsayımı altında TRI değerleri bulunmuştur. Tüm bulunan değerler hem grafik olarak hemde tablo şeklinde verilmiştir. Son bölümde ise bulunan sonuçlar diğer endekslerle karşılaştırılmış ve Türkiye'nin 1989-1993 yılları arasında değişen ithalat rejimlerinin ve dış ticaret verilerinin sonuçları ortaya konmuştur. Verilerin bulunması ve modele uygulanabilir hale getirilmesi bu çalışmada gerçekten çok önemli bir zaman aldığından dolayı, bu konu ayrıca verilen ek-2 de ayrıntılı olarak incelenip, ek-3 de ise bizden sonramodeli kullanmak isteyen araştırmacılara yardımcı olmak için, modelin yeni bir ülke veya yıl için nasıl hazırlanması gerektiği ve çalışma sayfaları hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this study, the effects of protection are analyzed together with an account of indexes used to measure restrictions, like Average Tariff Index, Trade Weighted Average Tariff Index and Trade Restrictiveness Index. The indexes are constructed for the Turkish economy for the years between 1989 and 1993. This study consists of four parts. In the first part, the reasons of trade, and the effects of restrictions were analyzed. Then, arguments for restrictions, effects of protection and the optimal policy intervention under these arguments were analyzed. In the second part, the methods of calculation of Average Tariff, Trade weighted Average Tariff and Trade Restrictiveness Index (TRI) are given. To calculate the TRI, it is necessary to use simple CES/CET (Constant Elasticity of Substitution/Constant Elasticity of Transformation) CGE (Computable General Equilibrium) Model. Therefore as a first step it was given the meaning of General Equilibrium and then formulas that are used in the indexes are given. Furthermore theoretical model of simple CGE model is explained. Turkish trade data were applied to the CGE model. The model which was supplied by Anderson via Internet, is developed by using Microsoft ExcelT packet program. Historical development of Turkish trade, trade policies after 1980 were given as an introduction. It was necessary to adapt the data format to that packet program. The results taken from the model are shown in this part of the study. The variables, intermediate goods demand elasticity of substitution, final goods demand elasticity of substitution and domestic elasticity of transformation the sensitivity of the model to these variables which required running the model over hundred times. The results are shown in graphic form and in tables. In addition, free trade solutions are also estimated. In the last part, a tentative explanation of the results are given. In the appendices, the chronology of Turkish trade liberalization, obtaining trade data and converting them to the format that can be applied to the model, calculation ofIV import duties and other charges are explained. Lastly, for the benefit of the feature researchers, the preparation of the model and solutions are explained in some detail.