Marmara denizinin kuzeyinden elde edilen Eriphia verrucosa (Forskal,1775)'da ağır metal birikiminin incelenmesi
Determination of heavy metal accumulation in Eriphia verrucosa (Forskal,1775) which is obtained from north of Marmara sea
  1. Tez No: 638993
  2. Yazar: MERTCAN TARTICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENİN TOKLU ALIÇLI, PROF. DR. NURAY ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gelişen teknoloji ve artan nüfus dünyada ağır metal kirliliğinin artmasına neden olurken, bu kirliliğin denizel çevrelerde ekosistem ve halk sağlığı üzerindeki olası etkilerini ortaya koyan çalışmalar önem kazanmıştır. Deniz suyu ve sedimentde yapılan çalışmaların dışında biyotada yapılacak çalışmalar özellikle ekonomik önemi olan türlerde tespit edilen ağır metal kirliliğinin halk sağlığı bakımından etkisini ortaya koyması bakımından önemlidir. Bu tez çalışmasında ekonomik deniz canlılarında metal kontaminasyonunu belirlemek amacı ile Marmara Denizi'nin Kuzeyinden elde edilen Eriphia verrucosa (Forskal,1775) türü yengeç örneklerinin yumuşak dokusunda ağır metal analizleri yapılmıştır. Örnekler Mayıs 2019 - Eylül 2019 tarihleri arasında Büyükçekmece, Silivri, Tekirdağ ve Şarköy olarak belirlenen dört istasyonda 0,5- 1 metre arası derinliklerden fanyalı ağ ve dalış yöntemi ile toplanmıştır. İndüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) ile analiz edilen örneklerde sırasıyla Fe, Pb, Cd, Cu, Cr, Mn, Al, Ni, Hg, Zn düzeyleri 93,24-379,19 µg/g, 0,25-0,85 µg/g, 0,01-0,78 µg/g, 3,65-39,50 µg/g, 1,03-1,70 µg/g, 1,53-9,83 µg/g, 7,6-366,05 µg/g, 0,75-3,23 µg/g, 0,63-1,28 µg/g, 92,87-226,55 µg/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the developing technology and the increasing population caused the increase of heavy metal pollution in the world, the studies reveal that the possible effects of this pollution on the ecosystem and public health in marine environments have gained importance. Except the studies carried out in sea water and sediment, studies in biota are especially important in terms of revealing the effects of heavy metal pollution detected in species of economic importance for public health. In this study, heavy metal analyzes were carried out in Eriphia verrucosa (Forskal, 1775) crab samples obtained from the North of Marmara Sea in order to determine metal contamination in economic marine organisms. Samples were collected with trammel net and diving at depths from 0.5-1 meter in May-September 2019 at four stations (Büyükçekmece, Silivri, Tekirdağ and Şarköy). The Fe, Pb, Cd, Cu, Cr, Mn, Al, Ni, Hg, Zn levels were determined as 93.24-379.19 µg/g, 0.25-0.85 µg/g, 0.01-0.78 µg/g, 3,65-39,50 µg/g, 1,03-1,70 µg/g, 1,53-9,83 µg/g, 7,6-366,05 µg/g,0.75-3.23 µg/g, 0.63-1.28 µg/g, 92.87-226.55 µg/g respectively, In samples analyzed by inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS).