Edremit körfezinin sismik stratigrafisi ve tektonizmasının incelenmesi
Investigation of seismic stratigraphy and tectonism of Edremit gulf
- Tez No: 638992
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ERDENİZ ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Edremit Körfezi, Batı Anadolu Üst-Miyosen transtensiyonel havzası üzerinde yer alan ve Kuzey Anadolu Fayı (NAF) ile Ege Bölgesi'nin kuzey-güney genişleme tektonik rejimi arasındaki etkileşimi sonucunda oluşmuş bir körfezdir. Bu tez, Körfez'deki bu tektonik kuvvetlerin körfez içindeki yapısal etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda; yüksek çözünürlüklü sismik yansıma yöntemi kullanılarak Körfez içinde toplamda yaklaşık üç yüz kilometre uzunluğunda sismik veri toplanmıştır. Bu veriler ışığında; karada takip edilebilen Havran – Balıkesir Fay Zonu'nun, körfez içinde, doğu-batı yönlü, doğrultu atımlı bir fay sistemi (Edremit Körfezi Fayı (EKF)) şeklinde devam ettiğini ve benzer şekilde, yine karada takip edilebilen ve çeşitli araştırmacılar tarafından Kuzey Anadolu Fay'ının bir kolu olarak atfedilmiş, Yenice – Gönen Fay Zonu'nun da, körfezi, Midilli Adası'na doğru kuzey doğu-güney batı istikametinde, doğrultu atımlı bir fay sistemi (Edremit – Midilli Fayı – (EMF)) şeklinde kat ettiği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Edremit Bay is located on the Western Anatolian Upper-Miocene transitional basin and formed due to the interaction between the North Anatolian Fault (NAF) and the north-south expansion tectonic regime of the Aegean Region. This thesis aimed to investigate the structural effects of these tectonic forces in the Gulf. In this context, using the high-resolution seismic reflection method, a total of approximately three hundred kilometers of seismic data was collected in the Gulf. In the light of these data; the results infer that: Havran - Balıkesir Fault Zone, which can be tracked on land, continues as an east-west directional strike-slip fault system (Edremit Bay Fault (EBF)) in the gulf, and similarly, the Yenice - Gönen Fault Zone which can be tracked on land and interpreted a southern branch of the North Anatolian Fault by various researchers also continues in the gulf as a strike-slip fault system (Edremit - Midilli Fault - (EMF)) in the north east-south west direction towards the Lesbos Island.