Örgüt yönetimlerinde kadınsı değerler: BİST 100 endeksindeki işletmeler üzerinde bir araştırma
Feminine values in organization managements: A research on BIST 100 business
  1. Tez No: 639005
  2. Yazar: NURCAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Örgüt yönetimlerinde kadınsı değerlerin araştırılması konulu tez çalışması kapsamındaki bu araştırmada önde gelen Türk şirket yöneticilerinin ideal yönetim ile ilgili beklenti ve görüşlerini incelemek; matriyarkal toplum yapısı, Mary Parker Follett'in yönetim felsefesi ve duygusal zekâ arasındaki bağlantıyı ortaya koyarak bir yönetim çerçevesi tanımlamak; bu tanımın kadınsı değerler ile benzerlikleri ve ilişkisini yorumlayarak yönetime önemli bir bakış açısı kazandırmak amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi olarak olgubilim yaklaşımı ve veri toplama tekniği olarak doküman ve görüşme yöntemi uygulanmıştır. Tez çalışmasında yönetim ve liderlik davranışları ile ilgili literatür incelenmiş, Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin yöneticilerinin liderlik davranışları ve yönetim faaliyetlerinde içselleştirdikleri değerlerin analizi yapılmıştır. Bu bağlamda uygulama alanı olarak seçilen BİST 100 kapsamında faaliyet gösteren şirketlerin yönetimlerinin web sitelerindeki ilke ve uygulamalarına ilişkin vizyon, misyon ve değerler tanımları ve yöneticiler ile doğrudan yapılan görüşmelerden sağlanan veriler üzerinde içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, etkin bir yönetimde kadınsı değerlerin ağırlıklı olduğunu, dişil liderlik davranışlarının tercih edildiğini, etkin yönetim değerlerinin zaman içinde değişim geçirdiğini, başarı ve mutluluk için tercihlerin kadınsı değerlerde yoğunlaştığını göstermektedir. Araştırmanın bulguları, örgüt yönetimlerine etkinlik kazandırmak üzere strateji saptama, eğitim, liyakat ve koordinasyon dahil tüm yönetim uygulamalarında kadınsı değerlerin önemini ortaya koymuştur. Kadınlar kadınsı değerleri erkeklerden daha sık sergilemekte, etkin liderlik uygulamalarının yayılmasını teşvik eden değişim ajanları olarak çok daha etkili olabilmektedirler. Bu nedenle kadın liderlerin önünün açılması gerekmektedir. Bu bağlamda, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın örgüt ve devlet politikası olarak uygulanması ve bu uygulamaların yasal güvence altına alınması ile personelin işe alınması, eğitim, liyakat ve kariyer ilerlemelerinde kadınsı değerlerin öne çıkaran düzenlemelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis study that is based on the research of feminine values in the organization's management, examines the expectations and opinions of the leading Turkish company managers about ideal management. A comprehensıve literature survey is conducted to search the relationship between the matriarchal social structure, Mary Parker Follett's management philosophy and emotional intelligence to develop a management framework through interpreting the similarities and relationship with feminine values. A qualitative research method was used in the thesis. Data were collected through document searching and interview methods. Content analyses were carried out for the definitions of the vision, mission and organizational values stated in the web sites of BİST100 companies and on the data obtained directly from the interviews with managers of the BİST 100 companies. The results obtained reveal that the values of an effective management are feminine values, feminine leadership behaviors are preferred, effective management values change over time, and preferences for success and happiness are concentrated in feminine values. The results of the research revealed the importance of feminine values in all management practices including setting strategies, tarining, merit rating and coordination in order to bring efficiency to the management of the organization. Women exhibit feminine values more often than men, and they can be much more effective as change agents that promote the spread of effective leadership practices. For this reason, women leaders must be paved. In this context, positive discrimination against women should be implemented as an organization and state policy, and practices should be legally guaranteed and arrangements that emphasize feminine values should be made in hiring, training, merit rating and career advancement of staff in organizations. The research is expected to make an important contribution to management literature in terms of developing an effective management model through associating the feminine values with the matriarcal society structure, Mary parker Follett's management philosophy and emotional intelligence, and provide a basis for new research.