Numerical and synchronizational behaviors of some evolution equations
Bazı evolüsyon denklemlerinin nümerik ve senkronizasyonal davranışları
  1. Tez No: 639006
  2. Yazar: SHKO ALI TAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, doğrusal olmayan adveksiyon-difüzyon-reaksiyon denklemi tarafından yönetilen doğanın sayısal davranışını bir ve iki boyutta yakalamak için birkaç yeni kombine yöntem sunmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için, kapalı geri fark-spline (BDFS) ile SSPRK54-spline ve modifiye kübik B-spline-SSPRK54 yaklaşımlarını barındıran optimum beş aşamalı ve dördüncü mertebeden kuvvetli stabiliteye sahip yöntemler önerilmektedir. Herhangi bir doğrusallaştırma yapmaksızın, önerilen şemalar aracılığıyla ele alınan problemler, doğrusal olmayan ve doğrusal diferansiyel denklem sistemlerine dönüştürülür. Mevcut yöntemin çözümünde çok güvenilir bir alternatif olduğu görülmektedir sorunun doğanın fiziksel özelliklerini koruyarak. Ayrıca, viskozite katsayısının düşük değerinde doğal özelliklerini kaybetmeden doğrusal olmayan adveksiyon-difüzyon-reaksiyon süreçlerinin genelleştirilmiş senkronizasyon davranışları, önerilen tekniğin etkinliğini göstermek ve adveksiyon-baskın durumlar için sayısal çözümleri yakalamadaki hesaplama güçlüklerini azaltmak amacıyla araştırılmıştır. Bu tez çerçevesinde, burada ele alınan senkronizasyon problemini çözmek için cevabi sistemlerin tasarlanmasına dayalı, senkronizasyon yöntemlerinin yeni bir versiyonu, da önerilmektedir. Bu teknik senkronize edilmiş hareketleri izlemek için ana yapılandırmayı kullanır. Etkinliğini göstermek ve bu yaklaşımların fizibilitesi, çeşitli sayısal simülasyonlar gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides several new combined methods to capture the numerical behaviour of nature, governed by the nonlinear advection-diffusion-reaction equation, in one and two dimensions. To achieve this, the implicit backward differentiation formula-spline (BDFS), the optimal five-stage and fourth-order strong stability preserving Runge-Kutta (SSPRK54)-spline and the modified cubic B-spline-SSPRK54 methods are proposed. Without any linearization, the given problems through the proposed schemes are converted to a system of nonlinear and linear differential equations. The current method is seen to be a very reliable alternative in solving the problem by conserving the physical properties of nature. In addition, the generalized synchronization behaviours of nonlinear advection-diffusion-reaction processes, without losing their natural properties, are investigated to demonstrate the effectiveness of the proposed technique and to reduce computational difficulties in capturing numerical solutions for advection dominant cases at the low value of the viscosity coefficient. Within the framework of this thesis, a new version of the synchronization methods, based on the design of response systems, is also proposed to solve the synchronization problem discussed here. This technique utilizes the master configuration to monitor the synchronized motions. To show the effectiveness and feasibility of those approaches, various numerical simulations are carried out.