Futbol taraftarlarının takımlarıyla özdeşleşme düzeyleri ile takımlarına yönelik merak düzeyleri arasındaki ilişki: Samsunspor taraftarları örneği
Relationship between identification levels of football fans and their curiosity levels: Samsunspor fans example
- Tez No: 639021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Samsunspor taraftarları özelinde, futbol taraftarlarının takımları ile özdeşleşme düzeyleri ile takımlarına yönelik merak düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu doğrultuda, çalışmada taraftarların takımları ile özdeşleşme düzeylerinin takımlarına yönelik merak düzeyleri, özel bilgi, genel bilgiler ve spor tesis bilgisi ile olan ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı ise cinsiyet, yaş, medeni durum, katılımcıların eğitim düzeyleri, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, taraftar türü, lisanslı spor yapma durumu, takımın lisanslı ürünlerini satın alma durumu ile özdeşleşme ve spora özel merakları arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada verilerin elde edilmesi noktasında anket yöntemine başvurulmuştur. Anket içerisinde katılımcıların kişisel bilgileri ve spora yönelik görüşlerinin yer aldığı kısım ile taraftarı olunan takımla özdeşleşme düzeyinin belirlendiği kısım ve takımlarına yönelik merak düzeylerini ortaya koyan soruların yer aldığı kısım yer almaktadır. Araştırmada katılımcıların kişisel bilgilerini ortaya koyan sorular içerisinde cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, meslek, aylık gelir düzeyi ve yaşanılan yer soruları yer almaktadır. Katılımcıların spora yönelik görüşlerini ortaya koyan sorular içerisinde ise“lisanslı olrak spor yapma durumu, takımın maçlarının nereden izlendiği, taraftarı olunan takımın maçlarına gitme sıklığı, taraftar türü, üyelik durumu, taraftarı olunan takımın lisanslı ürünlerii satın alma ve maçlarına ne sıklıkla gitme durumu ile tutulan takımın lisanslı ürünlerini satın alma durumu”soruları yer almaktadır. Bulgular: Bu çalışmada Samsunspor taraftarları örnekleminde tutulan takımla özdeşleşme düzeyi ile takıma yönelik merak arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmış, bu kapsamda da 392 taraftar ile görüşülmüş. Anket uygulamansın yer aldığı araştırmada katılımcıların takımlarıyla özdeşleşme düzeylerinin %46,52 olduğu ortaya çıkmış iken merak düzeyleri %44,61 olarak ortaya çıkmıştır. Katılımcıların %36'sının sadece taraftar olduğu, %64'ünün ise fanatik taraftar olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç: Tutulan takımla özdeşleşme düzeyi ile takıma yönelik merak ve genel bilgi, özel bilgi ve spor tesisine yönelik bilgi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Tutulan takıma yönelik merak düzeyi ile; cinsiyet, taraftar türü ve takımın lisanslı ürünlerini satın alma durumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmış iken yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve lisanslı spor yapma arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Tutulan takıma yönelik özdeşleşme düzeyi ile; cinsiyet, yaş, medeni durum, takımın lisanslı ürünlerini satın alma durumu ve taraftar türü arasında anlamlı bir farklılık olduğu buna karşın arasında ise eğitim düzeyi, anne eğitim, baba eğitim düzeyi ve lisanslı spor yapma arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to reveal the relationship between the football fans' teams and their level of identification and their curiosity about Samsunspor fans. In this direction, the aim of the study is to reveal the curiosity of the fans and their level of identification with their teams, their relationship with special information, general information and sports facility information. Another aim of the study is whether there is a significant difference between gender, age, marital status, education level of the participants, mother education level, father education level, fan type, licensed sports, the team's purchase of licensed products, and identification and sports-specific. Material and Method: In the study, the survey method was used to obtain data. The questionnaire includes the personal information of the participants and their opinions about the sport, and the part where the level of identification with the team that is supported and the questions that reveal their level of curiosity towards their teams. In the research, the questions that reveal the personal information of the participants include gender, age, marital status, education level, mother education level, father education level, occupation, monthly income level and place of residence. Among the questions that reveal the opinions of the participants about the sport, "the status of doing sports by being licensed, where the matches of the team are watched, the frequency of going to the matches of the advocated team, the type of the fan, the status of the membership, the number of the team that is supported by the licensed products, and how often the team is kept in the matches. Results: In this study, the relationship between the level of identification with the team held in the Samsunspor fans sample and the curiosity towards the team was tried to be revealed, in this context, 392 fans were interviewed. In the study, in which the questionnaire was applied, the level of identification of the participants with their teams was found to be 46.52%, while the curiosity levels were 44.61%. It was revealed that 36% of the participants were only fans, and 64% were fanatical fans. Conclusion: - There was a positive relationship between the level of identification with the team held and the curiosity and general knowledge, special knowledge and information about the sports facility. With the level of curiosity towards the held team; While there was a significant difference between gender, fan type and the team's purchase of licensed products, there was no significant difference between age, marital status, education level, mother education level, father education level and licensed sports. With the level of identification for the team held; However, there was a significant difference between gender, age, marital status, purchasing of licensed products of the team and fan type, whereas there was no significant difference between education level, mother education, father education level and doing licensed sports.