Characterization of Au, Au/GO and Au/rGO surfaces for carotid endothelial cell proliferation by electrical impedance spectroscopy method
İnsan karotid arter damarı endotel hücrelerinin Au, Au/GO ve Au/rGO yüzeylerinde çoğalmasının elektriksel empedans spektroskopisi ile karakterizasyonu
- Tez No: 639022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GARİPCAN, PROF. DR. ALİ YEKTA ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endotel fonksiyon bozuklukları; kalp krizi, anevrizma, ateroskleroz gibi birçok kalp ve damar hastalıklarına yol açabilmaktedir. Bu nedenle endotel hücrelerin özelliklerini anlamak; kalp damar rahatsızlıklarının sebeplerini açıklamak ve tedavisini gerçekleştirmek için gereklidir. Elektriksel empedans spektroskopisi hücre davranışlarını değerlendirmekte kullanılan bir ölçüm metodudur. Bu tezde, insan karotid arter endotel hücrelerinin grafen türevleri üzerinde davranışları elektriksel empedans spektroskopisi, optik görüntüleme, hücre canlılık testi ve hücre boyama teknikleriyle incelenmiştir. Fotolitografi ve plazma destekli kimyasal buhar depozisyon ile cam yüzeylere altın kaplama yapılmıstır. Grafen oksit altın yüzeylere kendiliğinden bağlanma metodu ile bağlanmıştır. Hidrazin buharı grafen oksitlerin indirgenmesinde kullanılmıştır. Au, Au/GO and Au/rGO yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu, suyun temas açısı ölçümü ve elektriksel empedans analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. İnsan karotid arter endotel hücrelerinin on gün boyunca Au, Au/GO ve Au/rGO yüzey elektrotları üzerindeki çoğalması elektriksel empedans spektroskopisi ile ölçülmüştür. Sonuçlar, grafen oksit ve indirgenmiş grafen oksitin elektriksel ölçümlere ve hücre canlılığına altına göre engel oluşturmadığını göstermiştir. Au/rGO yüzeyinin olumlu etkisi gözlen- miştir. Bütün elektrot yüzeylerinde, birinci günden onuncu güne hücre çoğalmasıyla empedans degişimi yaklasık 5 kat artmıştır. Au/rGO yüzeyler, %43.65±8.79 ile en yüksek Alamar Blue indirgenme sonucu vermiştir. AO/PI boyama analizine göre üçüncü günde hücre canlılığı tüm yüzeylerde ideal hücre kültür ortamına benzemektedir.
Özet (Çeviri)
Endothelium dysfunction may be the cause of cardiovascular diseases such as heart attack, aneurysm, or atherosclerosis. Thus understanding endothelial cell prop- erties helps explaining the reasons and treatment of cardiovascular diseases. Electrical impedance spectroscopy (EIS) is a real-time tool for evaluation of cell behavior. In this dissertation, human carotid artery endothelial cell (HCtAEC) proliferation on graphene derivatives was analyzed through EIS, optical images, Alamar Blue cell viability test and cell staining. Gold (Au) layers were deposited on glass surfaces by using photo-lithographic technique and plasma enhanced chemical vapor deposition. Graphene oxide (GO) was immobilized on Au electrodes through self-assembly mono- layers (Au/GO). Hydrazine vapor reduction process was performed in order to obtain reduced graphene oxide (rGO) surfaces (Au/rGO). Au, Au/GO and Au/rGO surfaces were examined through SEM images and water contact angle measurements. These coatings were performed on the electrodes used in EIS analysis. EIS analysis (100 Hz-1 MHz) was performed for HCtAECs cultured on the Au, Au/GO Au/rGO electrodes for 10 days. Results showed that GO and rGO coatings did not prevent neither the electrical measurements nor the cell proliferation. rGO had a positive effect on HCtAEC proliferation. The rate of increase of impedance change from Day 1 to Day 10 was nearly five-fold for all electrode surfaces. Alamar Blue assay performed to monitor cell proliferation rates between groups, and rGO has shown the highest Alamar Blue reduction value of 43.65 ± 8.79%. Acridine orange/propidium iodide (AO/PI) staining showed that cell viability on electrodes was similar to tissue culture plate.