Nano ve mikro uydu veri tabanı oluşturulması ve değerlendirilmesi
Nano and micro satellite database building and evaluation
  1. Tez No: 639121
  2. Yazar: YUNUS AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uydu Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada, nano ve mikro uydu veri tabanı oluşturulması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Veri tabanı için Access 2010 yazılımı kullanılmıştır. Nano ve mikro uyduların, görev yüklerinin ve alt sistemlerinin gram(g) cinsinden kütle ile miliwatt(mW) cinsinden güç gereksinimleri verilerinin, veri tabanında irdelenmesi ve yorumlanması hedeflenmiştir. Nanosats.eu sitesi referans alınarak toplamda 2413 adet nano ve mikro uyduya ulaşılmış, çalışma sonucunda elde edilen değerlendirmeler bu sitede yayınlanan bazı sonuçlarla karşılaştırılmıştır. 07 Temmuz 1998 tarihinden başlayarak 30 Ocak 2020 tarihine kadar kullanımda olan uyduların verilerine detaylı, 31 Aralık 2025 tarihine kadar fırlatılacak olan uyduların verilerine ise sınırlı düzeyde yer verilmiştir. Analizler Access 2010 veri tabanında istatistiki tablolar elde edilerek yapılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçların yabancı literatürdeki diğer veri tabanlarıyla istisnai bazı farklar haricinde genelde paralel olduğunu görülmüştür. Artan gereksinimlere karşın, teknoloji ilerledikçe nano ve mikro uydular hafiflemiş ve küçülmüş fakat güç gereksinimleri artmıştır. Bugüne kadar, görev yükü olarak en çok kameralar tercih edilmiştir. Özellikle geçmiş yıllardaki teknoloji, kapasite ve bütçe sınırı nedeni ile kameraların genellikle 640x480 piksel çözünürlük ve 420-900 nm(nanometre) dalga boyu aralıklarını kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study is to create a nano and micro satellite database, and to extract valuable information by analysing the database. Access 2010 software is used to create the database. The mass (in grams-gr) and the power (in milliwats-mW) values of nano/micro satellite payload and buses stored in the database are evaluated and interpreted. A total of 2413 nano and micro satellites, that are named in the nanosats.eu website, were researched and the their data from various literature is organized and stored in tha database. The present evaluation results are also compared with the interpretations available in nanosats.eu. The data entered for the satellites in use, from 07 July 1998 until 30 January 2020, are detailed, while the data for the satellites to be launched, those until 31 December 2025, are limited. Analyses were made by obtaining statistical tables from the Access 2010 database. It has been observed that the results obtained are generally in parallel with other databases in foreign literature, except for some exceptional cases. Despite increasing needs of nano/microsatelllites, as technology advances, nano and micro satellites have become lighter and smaller, yet the need for power has increased. The most preferred payloads are cameras. Until recently, It has been observed that cameras mostly used 640x480 pixel resolution and 420-900 nm (nanometer) wavelength ranges, due to earlier technical and financial constraints.