Hint-Rus ilişkileri: Sömürgecilikten soğuk savaş sonrasına
Indian-Russian relations: From colonial period to post-cold war era
  1. Tez No: 639144
  2. Yazar: BÜŞRA YENGEÇ ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, Hindistan ve Rusya arasındaki ilişkilerin, özellikle sömürge döneminden, Soğuk Savaş dönemine kadar ne ölçüde değiştiğini incelemekte ve günümüzde iki ülke ilişkileri hakkında daha iyi yorum yapılabilmesi açısından, Soğuk Savaş sonrası dönemdeki gelişmeleri de içermektedir. Değişen uluslararası sistemde yıldızı parlayan ülkeler arasında olan Hindistan'ın, küresel güç olma yolunda ilerlemeye devam ederken, bu süreçte girdiği ikili ve çok taraflı ilişkiler, farklı alanlardaki ortak girişimler ve iş birlikleri, arzu ettiği gidişatındaki adımlarını etkilemektedir. Diyalog halinde bulunduğu ve ortak çalışmalara imza attığı ülkelerden biri de Rusya'dır. Çok eski iki müttefik olan Rusya ve Hindistan, günümüzde de eskiden kalan bağlarını güçlendirerek, bölgelerinde aktif iş birliği yolunda ilerlemektedirler. Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesinde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin desteği ile başlayan ilişkiler, bugün stratejik ortak olarak nitelendirdikleri bir konuma ulaşmıştır. Uzaydan nükleere, askeri alanından teknolojiye, ekonomiden enerjiye, her alanda iş birliği sağlama konusunda ciddi adımlar atan iki ülke, dönem dönem askıya alınan süreçlerden geçseler de ilişkileri daima yakın seviyelerde kalmayı başarmıştır. Devlet başkanlarının düzenlemiş olduğu ziyaretlerle başlayan ilişkiler, bugün üst düzey zirve toplantıları, imzalanan çok sayıda anlaşma, uluslararası problemlerde entegrasyon ile taçlanmış bulunmaktadır. Çalışmada, Hindistan ve Rusya ilişkilerinin, iş birliğinden stratejik ortaklık konumuna nasıl yükseldiği, hangi alanlarda ne gibi çalışmalarda bulundukları ve bu durumun hem bölgesel hem de uluslararası sistemde ortaya çıkan olaylar karşısında nasıl ilerlediği anlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study involves improvements in the post-Cold War era in order to discuss how the relations between India and Russia changed, especially from the colonial era to the Cold War era, and to be able to interpret these relations better. As one of the flourishing countries in the changing international system, India is affected by bilateral and multilateral relations, joint initiatives, and collaborations while it is becoming a global power. One of the countries that India has engaged in dialogue and formed associations is Russia. Russia and India, as old allies, currently keep building new active collaborations in their territories while strengthening their old bonds. Relations, beginning with the support of the Union of Soviet Socialist Republics to India's fight for independence, has now reached a point that it is described as“strategic”. Even though they underwent the suspending process from time to time, these two countries took critical steps for maintaining collaboration in every field from space to nuclear, military to technology, economy to energy, and their relations have always managed to remain close. Beginning with the visits from the heads of states, the relations have now upgraded to high-level summit meetings, a great number of agreements signed, and integration for international problems. This study aims to explain how the relations between India and Russia increased from a collaboration to a strategical partnership, in which fields and what kinds of associations were carried out, and how this collaboration worked against the different incidents occurring in both national and international systems.