Ulus devletin varlığına yönelik küresel bir tehdit olarak petrol
Oil as a global threating aspect for the presence of the national state
  1. Tez No: 639156
  2. Yazar: BARYALAİ SHAKRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde 19. Yüzyılın ikinci yarısında Petrolün keşfi ve petrolün etrafında cereyan eden küresel rekabet ve bunun ulus devletin egemenlik ve varlığına yönelik tehdidi ele alınmıştır. Bu tez petrolün modern devlet ile ilişkisini incelenmek üzere yazılmıştır. Çalışma petrolün üretici ve tüketici modern devletlerin siyasi gelişim, politikaları ve varlığı üzerindeki etkisini açıklamak üzere geliştirilmiş ve ulus devletlerin gerek iç gerekse dış politikasında önemli yeri bulunan petrolün tehdit algısı olarak değerlendirilmiştir. 18. ve 19 yüzyıllar petrol etrafında cereyan eden rekabetin en çok tırmandırıldığı dönemler olarak bilinmektedir. Sanayileşme ile birlikte modern devletlerin gelişmesi ve 19 yüzyılın sonlarında petrolün keşfiyle, küresel aktörler arasında petrol kaynaklarının ele geçirilmesi konusunda rekabet, küresel boyut kazanmış ve ulus devletin kaderi sahip olduğu petrol kaynaklarıyla şekillendirilmiştir. Bu çalışmada, Birinci Dünya Savaşın öncesi ve sonrası gelişmiş ülkelerin petrol kaynakları barındıran Orta Doğu üzerindeki yapmış olduğu projeleri incelemektir.Özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonraki süreçte dünyanın en kıymetli ve rakipsiz hammaddesi hale gelen petrolün, birçok ülkede ihtilaller, hükümet darbeleri neden olduğu süreç üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of oil in the second half of the 19th century and the global competition taking place around the oil and its threat to the sovereignty and existence of the nation-state are to be discussed. This thesis has been written to analyze the relationship between oil and modern state. This study was developed to explain the effect of oil on the political development, policies and existence of modern oil producer and consumer states. The 18th and 19th centuries were known as the period in which competition around oil was most escalated. With the development of modern states and industrialization and the discovery of oil in the end of the 19th century, the competition for the take over oil resources among global actors, gained a global dimension and the feature of nation state had been shaped by oil resources. Therefore, The aim of this study is to analyze the projects of developed countries on oil-harboring countries such as Middle East before and after the World War I and particularly The process of oil, which had become the world's most valuable and unrivaled raw material after World War II, caused revolutions and government coups in many countries post World War II.