Hegemonik istikrar teorisi ve iki savaş arası dönemde eko-politik istikrarsızlık
Hegemonic stability theory and eco-political instability in the interwar period
- Tez No: 639155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde 19. yüzyılda İngiltere ve II. Dünya Savaşı sonrasında ABD liderliğindeki uluslararası sistemin, ekonomik ve siyasi istikrarı sağlama bakımından iki savaş arası dönemden nasıl ayrıştığı (1919-1939) incelenmiştir. Bunun yanı sıra iki savaş arası dönemdeki ticari korumacılık, parasal sistemsizlik, aşırı borçlanma ve Büyük Buhran gibi ekonomik sorunlar araştırılmıştır. Liberal kapitalizmin serbest ticaret ve ortak bir parasal sistem gibi gerekliliklerinin, iki savaş arası dönemde sağlanamamasına Hegemonik İstikrar Teorisi çerçevesinde bir açıklama sunulmuştur. Teoride kamu malı olarak değerlendirilen bu gereklilikler liberal bir lider tarafından sağlandığında uluslararası sistemdeki istikrarın nasıl bir seyir izlediği tartışılmıştır. Sonuç olarak; modern kapitalizmin son iki yüz yıllık süreci içinde kamu mallarını sağlayan bir liderin bulunduğu dönemlerin, daha istikrarlı bir ekonomik yapıya sahip olduğu görülmüştür. 19. yüzyılda İngiltere'nin oluşturduğu ekonomik ve politik kurumlar sayesinde sistem istikrarlı hale gelirken; II. Dünya Savaşı sonrasında ise Bretton Woods kurumları aracılığıyla ABD tarafından istikrar sağlanmıştır. Ancak iki savaş arası dönemde uluslararası sistemin liderliğini üstlenen bir ülkenin bulunmadığı görülmüştür. Buna koşut olarak söz konusu dönemdeki eko-politik istikrarsızlıkların arttığı çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, how the international system, which was led by the England in the 19th century and the US after the Second World War, diverged from interwar period (1919-1939) in terms of ensuring economic and political stability. In addition, the causes of economic problems such as commercial protectionism, monetary non-system, excessive borrowing and the Great Depression in the interwar period were analyzed. An explanation is provided within the framework of the Hegemonic Stability Theory that the requirements of liberal capitalism such as free trade and a common monetary system cannot be met in the interwar period. When these requirements, which are considered as public goods in the theory, are met by a liberal leader, the process of stability in the international system follows was discussed. As a result; in the last two hundred years of modern capitalism, the times when there was a leader who provided public goods were found to have a more stable economic structure. While the system became stable thanks to the economic and political institutions established by England in the 19th century; After World War II, the USA stabilized through Bretton Woods institutions. However, it was observed that there was no country that took the leadership of the international system in the interwar period. Accordingly, it was concluded that the eco-political instabilities in the period increased.