Sülfürik asitin öğütülmüş profillit tozu ve yüksek fırın cürufu katkılı harçlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sulfuric acid on ground pyrophyllite powder and blast furnace slag added mortars
  1. Tez No: 639196
  2. Yazar: CEBRAİL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHCET DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mineral katkılar, çimento esaslı kompozitlerin fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerini geliştirmek ve çimento kullanımını azaltmak için tercih edilmektedir. Çimento esaslı kompozitlerin fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilmesi ile mühendislik yapılarının daha sağlam ve uzun ömürlü hale getirilmesi mümkün kılınmaktadır. Çimento kullanımının azaltılması ile de, çevre kirliliğinin ve çimento üretimi esnasındaki yüksek maliyetin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, çimento ile ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında ikame yoluyla kullanılan Öğütülmüş Profillit Tozu (ÖPT) ve Yüksek Fırın Cürufu (YFC) malzemelerinin, harçların mekanik ve fiziksel özellikleri ile Sülfürik Asit (SA) dirençleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Harç numunelerinin üretiminde bağlayıcı olarak CEM I 42.5/R tipi Portland Çimentosu (PÇ), agrega olarak 0-4 mm boyutlarında kırma kum kullanılmıştır. Laboratuvar ortamında 40x40x160 mm boyutlarında üretilen mineral katkılı ve katkısız harçların; eğilme ve basınç dayanımları, ultrases geçiş hızları, kapiler su emme katsayıları, su emme ve porozite değerleri ile SA etkisindeki ağırlık ve dayanım kaybı değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucu elde edilen veriler doğrultusunda ÖPT'nin mineral katkı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. ÖPT kullanılarak üretilen harç numunelerinin SA saldırılarına karşı katkısız ve YFC katkılı harçlara göre daha yüksek direnç gösterdiği, ağırlık kayıplarını %21 oranına kadar ve basınç dayanımı kayıplarını %30'a kadar düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mineral additives are preferred to improve the physical, mechanical and durability properties of cement-based composites and to reduce the use of cement. By improving the physical, mechanical and durability properties of cement-based composites, it is possible to make engineering structures more durable and long-lasting. Reducing the use of cement ensures the prevention of environmental pollution and high cement production costs. Within the scope of this study, the effects of ground pyrophyllite powder (GPP) and blast furnace slag (BFS) materials used with, 5%, 10% and 15% by weight substitution with cement on mechanical and physical properties and sulfuric acid (SA) resistance of the mortars were investigated. In the production of mortar samples, CEM I 42.5/R type Portland cement was used as binder and 0-4 mm crushed sand was used as aggregate. The flexural and compressive strengths, ultrasonic pulse velocity, capillary water absorption coefficients, water absorption and porosity values of mineral added and unadulterated mortars that produced in laboratory with dimensions of 40x40x160 mm and their weight and strength loss values due to SA effect were investigated comparatively. According to the data obtained as a result of experimental studies, it has been determined that GPP can be used as mineral additive. It has been determined that the mortar samples produced by using GPP have higher resistance to sulfuric acid attacks than unadulterated and BFS added mortars, reduce weight losses by up to 21% and compressive strength losses by up to 30%.